Ty czy mamusia? Która z was zna go lepiej?

Wydaje ci się, że wiesz o nim wszystko. Co lubi, co go bawi, jak się zachowuje w różnych sytuacjach. Jesteście razem już dobrych kilka, kilkanaście lat. Kochacie się, więc znasz go najlepiej. To przecież oczywiste!

Ty, on... i Twoja teściowa

Jednak od czasu do czasu przeżywasz chwile zwątpienia, np. gdy podczas wizyty u mamy twój ukochany objada się szpinakiem (w domu, przygotowanego przez ciebie na obiad nie tknie), gdy podczas rodzinnej herbatki do łez zaśmiewa się z dowcipów z najdłuższą brodą świata, a wieczorem z rozpędu składa swoje ubranie w kostkę! Przerażona? Spokojnie. To nadal ten sam mężczyzna. Tylko chwilowo w innej roli.

Każdy z nas odgrywa ich w życiu kilka. Jesteśmy kochankami, córkami, pracownikami, matkami. Każda z tych ról wymaga innego zachowania, trzymania się pewnych reguł.Podobnie jest z mężczyznami, którzy są m.in. synami swoich matek i mężami swoich żon. Matka zna dziecko od urodzenia, widziała, jak syn z malucha stawał się chłopcem, potem mężczyzną. Obserwowała jego pierwsze kroki, osiągnięcia. Patrząc na niego dziś, widzi mężczyznę, ale przez pryzmat jego dotychczasowego życia. Łez, gdy dostał pierwszą dwóję, czy dumy, gdy wygrał szkolny konkurs sportowy. W przeciwieństwie do żony, która poznaje go już jako dorosłego mężczyznę. Matka traktuje go wciąż jak dziecko, ty już jak dorosłego. Ta różnica i wszystkie związane z nią zachowania to źródło napięć i nieporozumień między waszą trójką.

Ty, on i jego mama

Większości żon w takim układzie przeszkadza przede wszystkim matka. I to na niej koncentrują całą uwagę. Na niej i jej przemądrzałych uwagach, irytującym zachowaniu, przykrych aluzjach. Czy, całkiem często, jawnie wrogim traktowaniu. To samo robi teściowa, gdy w życiu jej syna pojawia się inna kobieta. Ona i jej zbyt śmiały makijaż, zbyt frywolne podejście do kuchni (przecież żaden mężczyzna nie naje się samą sałatką, mięsa mu trzeba!) czy ledwie skrywana niechęć do jej życzliwych, mądrych rad.

Tymczasem, gdzie w tym wszystkim jest on? Twój mąż, a jej syn? Wbrew pozorom, w tym trójkącie to mężczyzna gra rolę pierwszoplanową. Dlatego pierwszą i najważniejszą rzeczą, o której warto pamiętać (jeśli i w twojej rodzinie panują napięte stosunki na tej linii), jest to, by nigdy nie eliminować mężczyzny z tej "walki". W komedii "Sposób na teściową" Jennifer Lopez (przyszła żona) i Jane Fonda (przyszła teściowa) walczą ze sobą na śmierć i życie za plecami chłopaka, który jest przekonany, że dwie kobiety jego życia zostały najlepszymi przyjaciółkami. Film jest może i śmieszny, ale bardzo nieżyciowy, bo traktowanie mężczyzny jak nierozgarniętego dziecka, które niczego nie zrozumie, z niczym sobie nie poradzi i w związku z tym nie można go zaprzątać takimi konfliktami – prędzej czy później surowo się mści.

Warto też, zamiast mnóstwa technik "neutralizacji" teściowej w waszym życiu, w pierwszej kolejności dowiedzieć się, z czego tak naprawdę ten problem wynika. Najważniejsze i najtrudniejsze w relacji matki i syna jest to, że w pewnym momencie on musi zacząć od niej odchodzić. Odciąć pępowinę. Finalnym etapem tego procesu jest poznanie innej kobiety, z którą mężczyzna zakłada rodzinę. W ten sposób matka zyskuje status gwiazdy, ale już na drugim planie. Ty natomiast debiutujesz w jednej z najważniejszych ról swojego życia.

Niestety, zdaniem psychologów taki układ często bywa postrzegany jako rywalizacyjny czy konkurencyjny. Panie zaczynają rywalizować o to, która jest lepszą i ważniejszą kobietą. Dlatego najważniejsze jest zrozumienie tego, że nie walczycie o tę samą pozycję! W życiu każdego mężczyzny są dwie najważniejsze kobiety – ty i jego matka. Należycie do równorzędnych, lecz zupełnie innych kategorii. Gdy on z rozrzewnieniem wspomina smak pomidorowej z dzieciństwa, nie wściekaj się, że twoja mu nie smakuje. Spośród wszystkich kobiet wybrał ciebie, bo jesteś najlepsza, z tobą dobrze się czuje, ufa ci. A pomidorowa jest pewnie ostatnią rzeczą, której od ciebie oczekuje.


Dodał(a): Magdalena Milewska , Środa 21.03.2012 (aktualizacja: 2012-03-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×