Uzależniona od kupowania

Jestem szczęśliwą mężatką, matką dorosłych dzieci. W naszym domu nigdy się nie przelewało. Kiedy dzieci dorosły, zaczęłam odkrywać przyjemność z kupowania sobie różnych rzeczy.

Uzależniona od kupowania


Pamiętam dzień, w którym poszłam do sklepu z używaną odzieżą, kupiłam elegancką bluzkę i po raz pierwszy w życiu poczułam się jak luksusowa kobieta. Od tamtej pory często zaglądałam do ciucholandu. Wydawałam niby grosze, ale szybko okazało się, że brakuje mi pieniędzy na rachunki. Od pół roku omijam second-handy. Czasami przez miesiąc nie wydam złotówki na ubrania, a potem nagle wpadam do sklepu i zostawiam w nim wszystkie pieniądze, które mam w portfelu. Potem czuję się winna. Wstyd mi przed mężem, boję się, że odetną nam prąd, wyrzucą z mieszkania za niezapłacone rachunki. Nie potrafię sama sobie z tym poradzić. Nie wiem, co się ze mną dzieje. Czy jest możliwość skorzystania z pomocy przez kasę chorych?

Zakupoholizm to uzależnienie jak alkoholizm. Przymus kupowania, którego nie możesz powstrzymać, jest sposobem na radzenie sobie z emocjami: lękiem przed starością, smutkiem związanym z odejściem dzieci itp. Brak kontroli nad zakupami to podstawowy symptom tej choroby. Wewnętrzny głos podpowiada ci: "Kup tę bluzkę". Kupujesz i najpierw jesteś szczęśliwa. Niestety, wkrótce wyciąg z konta bankowego, uwagi męża powodują, że czujesz się winna, przerażona, że dzieje się z tobą coś złego. Obiecujesz sobie, że to ostatni raz. Przestajesz chodzić po sklepach, ale to na nic. Pewnego dnia, kiedy nie jesteś już w stanie wytrzymać napięcia, wpadasz do sklepu i wydajesz pół pensji. W końcu dociera do ciebie, że potrzebujesz pomocy. To pierwszy ważny krok. W przypadku uzależnień pomoc otrzymasz od terapeuty uzależnień albo psychiatry. Nie musisz mieć skierowania, jedynie dowód ubezpieczenia i dowód tożsamości (leczenie jest refundowane przez NFZ).

■ Wejdź na stronę www.nfz.gov.pl, link: informator o zawartych umowach. Wybierz odpowiednie województwo, w tabelce: "Rodzaj świadczeń" wybierz opcję: "Opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień", poszukaj placówki najbliżej swojego domu. Umów się na wizytę.

■ Zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego i poproś o adresy poradni zdrowia psychicznego.

Uzależniona od kupowania

Ekspert Olivii
Ewa Klepacka-Gryz
psycholog


Dodał(a): Redakcja , Środa 12.01.2011 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (3)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Laiho78
Znając mnie to gdybym zarabiała wszystko poszłoby na buty :P Buty najbardziej poprawiają mi humor dlatego zawsze tak mnie boli serce kiedy muszę je wyrzucić...
Dodano: 2011-04-22 15:12:39 Zgłoś nadużycie
Nat
I koniecznie obejrzyj film Wyznania zakupoholiczki ;-)))
Dodano: 2011-04-19 16:20:14 Zgłoś nadużycie
Maja
Poznałam kiedyś zakupoholiczkę. Prawie całą wypłatę wydawała na ubrania, buty i dodatki. Teraz jednak korzysta z pomocy psychologa. To da się wyleczyć.
Dodano: 2011-04-06 10:18:49 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×