W Polsce jest coraz więcej singli - dlaczego?

Życie w pojedynkę staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Na bycie singlem decyduje się coraz więcej osób. Dlaczego tak się dzieje?

single w Polsce.jpg

W Polsce jest coraz więcej singli - dlaczego?

 

Bycie singlem staje się coraz bardziej popularne. Decyzja o życiu w pojedynkę zapada z różnych powodów. Jednak osób, które nie żyją w stałych związkach jest coraz więcej, także w Polsce.

Ostatnie dane opublikowane przez GUS mówią, że w naszym kraju aż 7 milionów osób decyduje się na bycie singlem. Taką drogę wybierają głównie osoby po 25. roku życia, mieszkające w dużych miastach, dla których kariera, rozwój zawodowy, czy też własny biznes jest jedną z istotniejszych rzeczy w życiu.

Zobacz też: CZY TRZEBA BYĆ SINGIELKĄ, BY SPEŁNIĆ SIĘ ZAWODOWO? 

Jednak sprawy zawodowe to nie jest jedyny powód tego, że młodzi ludzie chcą żyć bez trwałego związku. Taką decyzję podejmują często także Ci, którzy mają za sobą przykre doświadczenia związane z małżeństwem rodziców lub sami doświadczyli zranienia przez byłego partnera albo partnerkę.

Eksperci twierdzą także, że duża ilość singli w Polsce bierze się także z mody, która kształtuje obecny rynek, a także zmiany społeczno-kulturowe.

single w Polsce2.jpg

Życie w pojedynkę nie jest już źle postrzegane w społeczeństwie

 

- Jest większe przyzwolenie na bycie samemu, mieszkanie samemu, ewentualnie spotykanie się kimś, ale nietworzenie stałego związku. Inną przyczyną są trudności osobowościowe: może to być lęk przed bliskością, brak zaufania, lęk przed zranieniem w związku. Dlatego wolimy się dystansować, ponieważ bycie za blisko oznacza odsłonięcie się, czyli narażenie na ewentualne zranienie. - mówi w rozmowie z serwisem Newseria dr Katarzyna Niewińska, psycholog i psychoterapeuta.

Zobacz też: "TEN JEDYNY" - CZY NADAL POWINNAŚ GO SZUKAĆ? 

Eksperci twierdzą, że aktualnie młodzi ludzie mają dużą łatwość w nawiązywaniu kontaktów, jednak nie idzie to w parze z umiejętnością utrzymania relacji na dłużej.

- Jest trudność związana z podjęciem odpowiedzialności za siebie w związku, za swoje zachowanie, a po części także za drugą osobę - dodaje dr Niewińska.

Większość singli w Polsce sytuację życia w pojedynkę uważa jednak za przejściową, jedynie 4 procent deklaruje, że takie życie na stałe im odpowiada.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Środa 11.03.2015 (aktualizacja: 2015-03-11)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (3)

Awatar
Anonim
ak dlaczego ? bo zycie singla to zajebista sprawa i naprawde więcej plusów niż minusów ale tez dużo zależy od człowieka i jego charakteru . Jestem singlem juz 10 lat i i naprawde juz nie pamietam jak to jest sie z kims całować i być z kims i chce żeby tak zostało do końca mojego życia . Nigdy specialnie mnie nie ciagneło do babek a miałem ich troszke ale wiadomo ...młody chłopak byłem to tez inny tok myslenia był . Dzis mam 33 lata i wiem czego chce i zrobie dosłownie wszystko aby byc singlem do smierci bo : TAK WYBRAŁEM I JESTEM SZCZĘŚLIWY Z TYM !
Dodano: 2016-10-11 14:52:25 Zgłoś nadużycie
Anonim
Mam 31 lat i zbyt dużo doświadczeń, żeby się znowu związać, nawet w luźnym związku. Po tych wszystkich latach wiem jedno, kobiety nie są zainteresowane w mężczyźnie takimi atutami jak inteligencja, wykształcenie, ilość przeczytanych książek, zainteresowania, obycie, kultura osobista, hobby itp. Mają tylko jeden wyznacznik pieniądze i władza. Inni mężczyźni są tylko przystankiem do tego lepszego faceta. Mężczyźni nie stają się coraz leniwsi czy inne wymówki, jakimi karmią media. Prawda jest brutalna dla wszystkich kobiet, faceci po 26 roku życia, którzy nie stworzyli stałego związku, po prostu zaczynają pomału przekierowywać swoje zainteresowania z kobiet na inne, praca, kariera, hobby itp. Kobiety jednak zwykle budzą się dopiero, po 30-stce z ręką w nocniku stwierdzając, że już nie znajdą tego jedynego multimilionera no bo wiadomo wiek i ciało już nie te. Jednak w tym okresie życia będzie im trudniej znaleźć nawet byle jakiego faceta niż tego wymarzonego bogacza. A teraz idę zająć się swoim hobby, bo na ten artykuł wpadłem przez czysty przypadek NARKA :).
Dodano: 2016-05-24 17:04:04 Zgłoś nadużycie
Anonim
bo baby to hooye i nie zasługuja na wiele rzeczy a bycie singlem jest wspaniałe tylko trzeba znaleśc te plusy i czuc ten klimat od lat ,a nie że nagle komus cos tam ....Bycie samemu trzeba uwielbiac .
Dodano: 2015-10-30 01:09:28 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×