W życiu powinniśmy się kierować sercem, czy rozumem? Oto co mówi nauka

Spór o to, czy słuchać serca, czy też rozumu trwa od wieków. Zdania na ten temat są bardzo podzielone i często skrajnie różne. A co w tym względzie mówi nauka? Zobaczcie!

trudna decyzja.jpg

W życiu powinniśmy się kierować sercem, czy rozumem? Oto co mówi nauka

 

Podejmowanie trudnych decyzji to nieodłączny element życia. Niestety nie ma recepty, czy gotowego klucza, według którego moglibyśmy rozpatrywać, która opcja jest słuszna i na którą powinniśmy się zdecydować. 

Każdy z nas z pewnością staną już i zapewne stanie jeszcze nie raz przed trudną i ważną decyzją życiową. Nie da się tego uniknąć i ominąć, więc trzeba się z tym zmierzyć. Początek lub koniec związku, praca, zmiana miejsca zamieszkania, to tylko niektóre sytuacje niosące za sobą trudne momenty wymagające jakiejś decyzji. Tak naprawdę niezależnie od tego jakiej dziedziny życia dotyczy nasza rozterka, wybranie konkretnej opcji wcale nie jest łatwe.

 

Ludzie dzielą się na dwie grupy. Jedną z nich są Ci, którzy mówią, że wszystkie poważne decyzje powinno się podejmować zgodnie z tym co podpowiada nam rozum. Bardzo często przez wybraniem odpowiedniej opcji Tworzą oni analizy, rozpatrują wszystkie za i przeciw i na tej podstawie chłodno próbują wybrać. Druga grupa to osoby, które w momencie ważnej decyzji zdają się na własną intuicję i to, co podpowiada im serce. Która grupa ma rację?

Zobacz też: JESTEŚ GOTOWA, BY POWIEDZIEĆ MU "TAK"? 

Oczywiście jednoznacznie ciężko jest stwierdzić, która z tych opcji jest właściwa. Baba Shiv, profesor na Stanford University w Kalifornii wyjaśnia, że za pośrednictwem dowodów empirycznych nasz mózg ocenia najpierw całkowicie analitycznie, jednak w końcu sięga po wskazówki emocjonalne. Co więcej badania wykazały, że serce wysyła 60 razy więcej elektrycznych sygnałów niż nasz mózg, co sprawia, że jego "przebicie" jest większe i mocniej wpływa ono na podejmowane przez nas decyzje.

Zobacz też:  

Najlepszą zatem formą podejmowania decyzji jest próba połączenia sygnałów, które wysyła nam mózg z tymi, które daje nam nasze serce. Jeśli jednak nie jest to możliwe, nie powinniśmy się obwiniać za to, że nie jesteśmy w stanie podjąć decyzji opartej wyłącznie na rozumie, gdyż z naukowego punktu widzenia jest to praktycznie niemożliwe. Może zatem warto nieco ustąpić i pozwolić, by nasza intuicja pomogła nam w trudnych decyzjach.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Czwartek 19.02.2015 (aktualizacja: 2015-02-19)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×
  • Nie trać głowy!

    Nie trać głowy!

    Jak sprostać wyzwaniom, gdy pali Ci się grunt pod nogami? Jak zachować spokój w trudnych sytuacjach? Poznaj metodę, która pozwoli Ci podejmować trafne decyzje nawet w najbardziej… czytaj więcej