Zajadasz stres? Być może to wina Twoich rodziców!

Oto najnowsze odkrycia naukowców z Uniwersytetu w Aston.

ThinkstockPhotos-487081350.jpg

Zajadanie stresu jest dosyć często spotykane u ludzi w młodym wieku, szczególnie gdy jeden z rodziców nieustannie namawiał ich w dzieciństwie do podjadania bądź nagradzał słodkościami. To trochę tak jak z wychowywaniem psa – w nagrodę za dobre sprawowanie dostaje przysmaki, co sprawia, że ma większą skłonność do bycia uległym, by tylko otrzymać smaczną nagrodę.

Zobacz też: Poznaj skuteczny sposób na stres


Zaczyna się niewinnie, często od lizaka u doktora czy batonika za zdany test z matematyki. Cała ta otoczka dobroci sprawiała, że warto było się nieco wykazać, aby tylko otrzymać coś słodkiego jako nagrodę. 


Ostatnie badania dowodzą, że trenowanie dziecka jak psa poprzez obdarowywanie smakołykami w zamian za posłuszeństwo sprawia, że ta sama osoba zajada stres jako dorosły. Jest to coś w rodzaju odruchu bezwarunkowego – do tego zostaliśmy przyzwyczajeni, dlatego tak trudno nam się z tym rozstać czy porzucić ten nawyk.

Przeczytaj: 10 sposobów na radzenie sobie ze stresem


Psycholodzy z Uniwersytetu w Aston przeanalizowali sposób pochwalania dzieci pomiędzy 3 a 7 rokiem życia, za ich dobre sprawowanie. Wychodzi na to, że co 3 rodzic wykazuje tego typu skłonności, a co gorsza, uważa je za skuteczne. Do czasu jak widać – odbija się to na późniejszym etapie w postaci emocjonalnego zajadania problemów i stresu. 


Źródło: Elitedaily

Zdjęcie: Thinkstock


Dodał(a): Anna Guzek , Sobota 16.04.2016 (aktualizacja: 2016-04-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×