Zakupy mogą dawać szczęście?

Okazuje się, że tak - jak najbardziej. I takie badania naukowe lubimy!

dobra-materialne-a-szczescie.jpgGdy Ci smutno, gdy Ci źle, na zakupy wybierz się... Okazuje się, że mogą one nie tylko poprawić humor, ale także uszczęśliwić. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwesytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. 

 POLECAMY: Jakie kobiety podobają się facetom?

Uczestnicy badania mieli za zadanie przez kilka tygodni na bieżąco informować o swoich odczuciach po kupieniu jakichś dóbr materialnych np. ekspresu do kawy czy zestawu głośnomówiącego (kupowanie chleba i masła się nie liczyło) oraz o swoich emocjach po wyjściu do kina czy teatru (chodziło o zdobywanie nowych doświadczeń).  

Okazało się, że szczęście można osiągnąć zarówno poprzez posiadanie rzeczy materialnych, jak i zdobywanie nowych doświadczeń i wspomnień. Naukowcy doszli do wniosku, że zarówno robienie zakupów, jak i spędzanie czasu w ciekawych miejscach może sprawić, że człowiek będzie czuł się szczęśliwy, przy czym będą to dwa zupełnie różne rodzaje szczęścia. Zakupy dostarczają szczęścia o mniejszym ładunku, ale za to można je osiągać częściej, w przeciwieństwie do doświadczeń, które przychodzą rzadziej, ale dostarczają większej dawki szczęścia na raz. 

POLECAMY: Jakie kwiaty w mieszkaniu mogą poprawiać humor?

Dlatego, jeśli macie ochotę na zakupy i chcecie poszukać szczęścia - to jest to właściwa droga. Oczywiście pod warunkiem, że macie pieniądze i wyjście na zakupy nie skończy się wielką rozpaczą, że nie macie ani grosza przy duszy, wtedy lepiej zostać w domu i pozwolić sobie na nowe doświadczenia życiowe np. w postaci ciekawego filmu w telewizji czy ciekawej książki. 

POLECAMY: Horoskop na ten tydzień

Źródło: MilionKobiet.pl, naukawpolsce.pap.pl
Foto: ThinkstockDodał(a): Karolina Zdunowska , Środa 06.01.2016 (aktualizacja: 2016-01-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×