Złamane serce - jak je wyleczyć?

Koniec związku, zwłaszcza wieloletniego, bywa często bolesny i nieprzyjemny. Jest tak zwłaszcza w sytuacji, gdy koniec przychodzi niespodziewanie dla któregoś z partnerów, gdy druga strona nagle ogłasza, że odchodzi. Może znalazła sobie kogoś innego i chce budować życie z tamtą osobą, zostawiając dotychczasowego partnera. A może po prostu ma dość z jakiegoś innego powodu? Niezależnie od przyczyn rozstania, pozostawiony partner czuje się zwykle, jakby złamano mu serce. Nie widzi wyjścia z zaistniałej sytuacji, czuje przejmującą pustkę w swoim życiu i cierpi.

Opuszczona kobieta

Na wiele sposobów proces dochodzenia do siebie po takim rozstaniu można porównać do żałoby. W obydwu przypadkach pewien okres "składania siebie" nie jest niczym złym, może być nawet bardzo pozytywny. Groteskowym obrazem byłaby kochająca matka tańcząca ze szczęścia na pogrzebie syna i równie dziwna byłaby osoba, która dzień po zakończeniu długotrwałego, szczęśliwego związku stwierdza "wspaniale, że się skończyło".

Kilka dni czy nawet tygodni naturalnego dochodzenia do siebie jest czymś normalnym i w takim okresie warto po prostu zadbać o to, żeby taka osoba miała odpowiednie wsparcie społeczne ze strony swoich przyjaciół i bliskich.(Oczywiście, ten czas odnosi się do sytuacji po zakończeniu związku. W przypadku żałoby po bliskiej osobie ten okres liczony jest zwykle w miesiącach lub nawet latach.)

Tak więc pewien okres naturalnego leczenia złamanego serca jest czymś, czego można oczekiwać i co warto przyjąć jeśli nie z radością, to przynajmniej akceptacją. Warto odświeżyć w tym okresie kontakty ze znajomymi, które w naturalny sposób zwykle ulegają ograniczeniu gdy jest się w związku. Dobrze jest również zadbać o poukładanie innych obszarów swojego życia, niezwiązanych bezpośrednio ze strefą romantyczną. Zazwyczaj z czasem ból zaniknie i rana się zasklepi.

Niestety, podobnie jak w przypadku żałoby, niekiedy ludzie potrafią "utknąć" w takim stanie. Dawno powinni już byli dojść do siebie po rozstaniu, a tymczasem wciąż tkwi ono w nich niczym cierń i nie pozwala cieszyć się życiem. Albo też stan ten stał się tak intensywny, że uniemożliwia im normalne funkcjonowanie, sprawia, że mają kłopoty w pracy czy innych obszarach życia. W takich sytuacjach niezbędne jest bliższe przyjrzenie się problemowi i świadome go przepracowanie.

Główną przyczyną poczucia bólu i pustki przy tzw. "złamanym sercu" jest fakt, że osoba zakochana buduje w swojej wyobraźni pewną wizję przyszłości z partnerem. Niekoniecznie robi to przez świadome fantazjowanie, ale ta wizja zawsze powstaje i staje się znaczącym elementem oczekiwań takiej osoby na temat. przyszłości. Gdy partner odchodzi, zabiera ze sobą również całą tą oczekiwaną przyszłość, nie zostawiając nic na jej miejscu. Stąd właśnie poczucie pustki i ból związany z rozstaniem. Dlatego również nagłe rozstania są zwykle bardziej bolesne – jeśli ktoś był świadomy, że związek chyli się ku końcowi, miał możliwość przyzwyczajenia się do myśli o życiu bez partnera. Gdy taka wiadomość pojawia się nagle, większość osób zupełnie nie jest przygotowana na tak nieoczekiwaną sytuację.


Dodał(a): Marcelina Romańska , Czwartek 12.01.2012 (aktualizacja: 2012-01-11)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×