Znajdź czas na wszystko!

Martwisz się, ponieważ po raz kolejny nie zdążyłaś na spotkanie z przyjaciółmi? Nie masz czasu na odpoczynek z powodu dużej ilości pracy? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, w jaki sposób należy gospodarować czasem, aby nigdy go nie zabrakło.

Znajdź czas na wszystko!

Świat nieustannie pędzi do przodu, a my wraz z nim. Czy jednak naprawdę jest tak, że z każdym rokiem przybywa nam obowiązków, a w konsekwencji zaczyna brakować czasu na relaks i odpoczynek? Niekoniecznie. W wielu przypadkach deklarowany brak czasu wynika po prostu ze złej organizacji dnia i braku sensownego poukładania planu zajęć w taki sposób, aby nie trzeba było rezygnować z niczego.

Znane powiedzenie mówi, że "Czas to pieniądz". Każdy z nas każdego dnia robi, co może, żeby go zaoszczędzić i ma wyrzuty sumienia, kiedy zdaje sobie sprawę, jak wiele go roztrwonił. Codziennie wykonujemy dużą liczbę bardziej lub mniej ważnych czynności.

Dobrym i skutecznym sposobem na mądre zaplanowanie czasu jest zastosowanie zasady Eisenhowera – amerykańskiego prezydenta i generała. Jest on znakomitym przykładem człowieka, który w perfekcyjny sposób opanował zarządzanie czasem. To właśnie on wymyślił "matrycę zarządzania czasem".

Jak zastosować zasadę Eisenhowera?

Weź do ręki czystą kartkę papieru oraz długopis lub ołówek. Następnie podziel ją na cztery równe części. Pierwszą ćwiartkę nazwij A, drugą B, trzecią C a czwartą D. Każda z nich oznacza inny stopień ważności Twoich codziennych zajęć. Zadania A - to rzeczy ważne i pilne, zadania B - to zadania ważne i niepilne, zadania C - to rzeczy nieważne i pilne, zadania D - to te nieważne i niepilne.

Znajdź czas na wszystko!Do zadań pilnych i ważnych możemy zaliczyć sprawy kryzysowe, naglące, z datą realizacji i przygotowanie do nich, sprawy "niecierpiące zwłoki".

Zadania ważne ale niepilne zaliczane są do grupy zadań z zakresu samorealizacji, takie jak: powiększanie swoich zdolności i umiejętności, budowanie relacji z ludźmi, rekreacja.

Trzecią grupę stanowią zadania nieważne i niepilne. W tej ćwiartce znajdują się sprawy, które godzimy się załatwiać za inne osoby. Czas, który zyskują inne osoby dzięki nam, sprawia, że nam zaczyna go brakować. Oczywiście, nie nakłaniamy Cię do bycia egoistką, jednak zanim po raz kolejny zgodzisz się zawieść kogoś na drugi koniec miasta, w dodatku w korku lub kiedy będziesz brała nadgodziny, tylko po to, aby zyskać uznanie w oczach szafa, zastanów się, czy jest to warte Twojego czasu. Wrażenie bycia niezastąpioną jest często bardzo zgubne.

Ostatnią ćwiartką są sprawy nieważne i niepilne. To właśnie one zabierają nam najwięcej czasu w ciągu dnia. Zaliczamy do nich tzw. "pożeracze czasu", czyli np. oglądanie telewizji, spędzanie wielu godzin przed komputerem tylko dla rozrywki, plotkowanie z przyjaciółką całe popołudnie. Oczywiście wszystkie te "zbędne" czynności pozwalają nam na odstresowanie i odreagowanie ciężkiego dnia w pracy, jednak nie można wpaść w pułapkę wielogodzinnego trwonienia czasu.

Po narysowaniu tabeli i wypisaniu w każdej ćwiartce czynności, które wykonujemy każdego dnia, będziemy mogli określić, w jaki sposób rozporządzamy czasem oraz gdzie poświęcamy go za dużo.  

Dobrym pomysłem na organizację czasu jest również skrupulatne zapisywanie wszystkich zajęć dnia w kalendarzu. Wielu psychologów jest zdania, że takie uporządkowanie bieżących spraw i wykreślanie tych załatwionych, sprawia, że nabieramy więcej motywacji do działania, widząc, jak wiele czynności udało nam się  doprowadzić z sukcesem do końca. Zatem, do dzieła!


Tekst: Emilia Czaczkowska
Źródło: MilionKobiet.pl

Przeczytaj również:

Nie trać czasu w pracy

Zwolnij, szkoda życia

Najpierw działam, potem myślęDodał(a): Emilia Czaczkowska , Wtorek 28.06.2011 (aktualizacja: 2011-06-28)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (3)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Radosc1
Wszystkim zagubionym w czasie gorąco polecam: http://www.milionkobiet.pl/psychologia/badz-pewna-siebie,2883,1,a.html :)
Dodano: 2013-09-17 13:35:44 Zgłoś nadużycie
pilusx3
dokładnie; im się ma więcej spraw na głowie, tym lepiej gospodaruje się czasem ;)
Dodano: 2011-06-28 20:43:19 Zgłoś nadużycie
milka
Zauważyłam, że osoby, które mają wiele zajęć są o wiele lepiej zorganizowane, niż osoby dysponujące większą ilością czasu. Ja kiedy odłożę coś "na później" w świetle zasady "przecież to nie ucieknie" i "zabieram się za to od jutra" najczęściej doprowadza do nagromadzenia się wielu zadań, które powinny być zrobiane "na wczoraj".

Odpowiednie gospodarowanie czasem, w dzisiejszym zabieganym świecie, jest niezwykle istotne w naszym życiu.
Dodano: 2011-06-28 16:14:14 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×