Znajdź czas na życie

Codzienna gonitwa sprawia, że ludzie często tracą z oczu to, co dla nich naprawdę istotne. Statystyki pokazują na przykład, że przeciętny czas, jaki rodzice spędzają na rozmowach z dziećmi to zaledwie siedem do dwunastu minut dziennie. To bardzo niewiele czasu i łatwo można zrozumieć, czemu może to prowadzić do różnych problemów wychowawczych w miarę, jak dziecko rośnie. To, że rodzice poświęcają tak niewiele czasu dzieciom nie znaczy bynajmniej, że sami spędzają go w jakiś wartościowy sposób. Większość tego czasu po prostu zdaje się przeciekać między palcami i odpływać w niepamięć.

czas

Jeśli takie doświadczenie jest dla Ciebie znajome, jeśli widzisz siebie w roli tej osoby, której brakuje czasu na to, co dla niej najważniejsze – być może na dzieci, może na zadbanie o siebie, własny rozwój czy pasję -w tym artykule znajdziesz pewne wskazówki, które pomogą ci jednak znaleźć nieco czasu w swoim życiu.

Tzw. Zarządzanie czasem to tak naprawdę oksymoron. Czasem nie jesteś w stanie zarządzać – on po prostu płynie. To, co możesz jednak zrobić, to zacząć kierować swoją podróżą po rzece czasu, tak by była ona jak najbardziej satysfakcjonująca dla Ciebie.

Jak to zrobić? Przede wszystkim warto zrozumieć, że próby "znalezienia czasu na (tu upragnione zajęcie)" są z góry skazane na porażkę. Sama pomyśl o rzeczach, na które chcesz znaleźć czas w swoim życiu. Czy gdy w ciągu ostatniego pół roku pojawiły się jakieś sytuacje, gdy nagle miałaś trochę mniej obciążenia, udało Ci się je zrealizować? Przytłaczająca większość osób, które o to pytałem, odpowiedziała jednoznacznie: nie.

Nic w tym dziwnego, jest to po prostu demonstracja tzw. Prawa Parkinsona. Obserwacja ta, pierwotnie dokonana odnośnie biurokracji, okazała się trafnie uogólniać na bardzo wiele innych obszarów. Prawo Parkinsona mówi, w swym szerszym rozumieniu, że potrzeby rosną w miarę, jak rosną możliwości. Np. jeśli Twoje dochody wzrosną, prawdopodobnie nie będziesz oszczędzać nadwyżki, tylko ją dodatkowo wydawać. Jeśli zyskasz nagle więcej czasu, Twoje dotychczasowe zadania zaczną Ci zajmować dłużej i wypełnią ten wolny czas, itp. Ten proces zachodzi naturalnie i automatycznie – o ile świadomie nie zrobisz czemuś, aby mu przeciwdziałać.

Najprostszym sposobem przeciwdziałania Prawu Parkinsona jest ustalenie sobie konkretnych terminów na rzeczy, które masz zrobić i czasu, które na nie poświęcisz. Dodatkowo warto w jakiś sposób się zadeklarować – jeśli np. chcesz spędzać więcej czasu z dzieckiem, nie tylko zaplanuj sobie kiedy ten czas spędzisz i ile go spędzisz, ale również umów się już z dzieckiem na to, co wtedy zrobicie. W ten sposób trudniej będzie Ci znaleźć wymówki.

Dla niektórych osób taka metoda może się wydawać mało spontaniczna. Planowanie różnych rzeczy nie leży w ich naturze. W tym wypadku pojawia się jednak proste pytanie – czy sposoby, które dotychczas stosowałaś, pozwalały Ci poświęcać czas na to, co chcesz? Jeśli nie, to może warto przynajmniej częściowo zrezygnować ze spontaniczności na rzecz zrealizowania rzeczy, na których Ci zależy? Wybór należy oczywiście do Ciebie.

Oczywiście, Prawo Parkinsona nie jest jedynym problemem z prawidłowym zarządzaniem czasem. Kolejnym popularnym błędem, jaki popełnia większość osób, jest gonienie za rzeczami najpilniejszymi, bez względu na to, czy są faktycznie ważne i istotne. Tymczasem bardzo często rzeczy, które są pilne, nie są wcale takie istotne i ten czas lepiej jest poświęcić na zajęcie się tymi mniej palącymi, ale zdecydowanie ważniejszymi.


Dodał(a): Katarzyna Szuwara , Piątek 16.03.2012 (aktualizacja: 2012-03-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×