Żona niewierna

Trudno było nam znaleźć mężczyzn, chętnych, by mówić o zdradzie. Wielu się wykręcało: "Mnie to nie spotkało, nie mam zdania". Trzech panów zdobyło się na odwagę. Dlaczego kobiety zdradzają? Co oni o tym sądzą?

Żona niewierna


Kiedy zdradza mężczyzna, wiadomo – facet tak ma, dla niego seks "na boku" nie przekreśla związku. Jest przygodą. A dlaczego zdradza kobieta, czego szuka poza związkiem, na co  liczy, czym dla niej jest zdrada? Odskocznią od rutyny, rewanżem za niewierność partnera, zapowiedzią nowego związku, a może, tak jak dla mężczyzny, jedynie czystym seksem?

Oddajemy głos trzem panom: Piotrowi Kamińskiemu (42), Grzegorzowi Majewskiemu (28) i Piotrowi Sulmirskiemu (49).


Redakcja: Czy powodem zdrady zawsze są problemy w związku?

P. S.: Tak.
G. M.: Często również fakt, że nie potrafimy docenić tego, co mamy. Sam kiedyś usłyszałem, że nasz związek jest OK, a i tak doszło do zdrady.
P.S.: Moim zdaniem zdrada ma zawsze jakąś przyczynę. Idealizujemy związki, nie analizujemy tego, jaki ten nasz jest naprawdę, czego w nim brakuje. Zachłystujemy się światem i jego coraz większymi możliwościami. W tym pośpiechu, gdzieś zacierają się podstawowe wartości, takie jak dom, rodzina.

O.:
Zostałeś zdradzony, bo...

G. M.: Usłyszałem:"To nie była twoja wina'. A jednak do tego doszło. Nie usłyszałem konkretnego wyjaśnienia, dlaczego.

O.:
Oczekiwałeś tego?

G. M.: Nie wiem, ale może łatwiej byłoby mi zrozumieć.
P. K.:
Zdrada w kobiecym wydaniu jest bardziej zagrażająca związkowi. To kobieta ma więcej obowiązków wynikających z prowadzenia domu, wychowywania dzieci. Panowie w tych dziedzinach zwykle się słabiej wyrabiają, później też dorastają do roli ojca. Kiedy to kobieta zdradza, pada więcej wartości rodziny jako całości. Mężczyzna czuje się bezradny, nie wie, jak wytłumaczyć zdradę, jak ją sobie zracjonalizować.

O.: Kobieta po zdradzie też czuje się bezradna, wali się jej świat. Gdy facet zostaje zdradzony, budzi się w nim agresja, bo "inny był lepszy".

P. K.: Mężczyzna po zdradzie ma poczucie, że nie zrobił niczego złego ani żonie, ani rodzinie. Rzadko jest tak, że zdradzona kobieta zbiera manatki, zostawia dzieci i mówi: "To teraz radź sobie sam". To zdradzani mężczyźni częściej odchodzą, a bez nich ten dom najczęściej się jednak nie zawali.

O.:
Czyli męska zdrada dotyka tylko kobiety, podczas gdy niewierna kobieta zdradza męża, dzieci, całą swoją rodzinę?

P. K.: Tak często widzą to mężczyźni.
P. S.: Uważam, że obydwoje tak samo przeżywają zdradę. To bardziej zależy od zaangażowania uczuciowego w związek. Ten, komu bardziej zależy na związku, silniej przeżywa zdradę. Dla mnie zdrada zawsze jest konsekwencją tego, że ludzie ze sobą nie rozmawiają, nie słuchają się, nie rozumieją albo zawierają związki z przypadku.
P. K.: Moim zdaniem różnice dotyczące powodów zdrady powoli się zacierają. U obydwojga mogą to być fascynacja, ciekawość, chęć dowartościowania się...
P. S.: No właśnie, szukamy poza związkiem tego, czego nie dostajemy od partnera.

O.:
Co najbardziej boli?

P. S.: Najbardziej nadużyte zaufanie.
P. K.: U facetów boli też zranione ego. A także to, że wydawało nam się, że jako związek jesteśmy najlepsi, a tymczasem nie udało się.
G. M.: Dla mnie najważniejsze jest zaufanie, jako podstawa związku. Człowiek w coś wierzy i nagle okazuje się, że to bzdura, stracona energia, czas, emocje, zaangażowanie.

O.: Taki trochę źle zainwestowany kapitał?

G. M.: Raczej wątek wyrwany z życiorysu, z którego można wyciągnąć naukę.
G. M.: Ale ta nauka jest trochę gorzka.

O.: Że nie warto
ufać kobiecie?

G. M.: No właśnie.
P. K.:
To zależy od tego, w jakich sferach ludzie się porozumiewają, otwierają się na siebie. Znam związki, w których zdrada fizyczna to nie zdrada, bo o wiele ważniejszy jest związek emocjonalny. Wracając do tego, co boli, myślę, że mężczyzna często czuje się właścicielem kobiety, a zdrada jest kradzieżą jego własności, ciosem prosto w dumę, urażeniem honoru i męskości. Pewnie w takich chwilach mieszają się różne uczucia: ból, rozpacz, ale i gniew, chęć zemsty, poczucie poniżenia.


Dodał(a): Olga Wap , Piątek 18.05.2012 (aktualizacja: 2012-05-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×