10 niezwykłych naukowych faktów o miłości

O miłości mówi się wiele i każdy z nas jej pragnie. poznaj 10 niezwykłych faktów na temat miłości, potwierdzonych przez naukowców.

10 niezwykłych naukowych faktów o miłości

10 niezwykłych naukowych faktów o miłości

Na temat miłości krąży bardzo wiele legend. Niektóre bardziej inne mniej romantyczne, ale ile jest w nich prawdy? Warto poznać kilka ciekawych i potwierdzonych informacji na temat miłości.

1. Tylko 4 minuty wystarczą, by zdecydować czy ktoś nas interesuje, czy nie

Powiedzenie o tym pierwsze wrażenie jest najważniejsze nie jest do końca takie nieprawdziwe... Okazuje się, że decyzję o tym, czy jesteśmy kimś zainteresowani podejmujemy w około 4 minuty od poznania. Co więcej, największy wpływ na ocenę ma nie to co dana osoba mówi, ale to, co przekazuje jej język ciała, ton głosu i inne niewerbalne znaki.

2. Gy zakochani patrzą sobie dłużej w oczy, ich tętno się synchronizuje

Badania pokazały, że kiedy dwoje kochających się ludzi patrzy sobie nawzajem, ich tętno staje się synchronizuje. By się to dokonało, spojrzenia muszą się odwzajemniać przez około 3 minuty.

3. Zakochanie wywołuje w mózgu takie reakcje jak kokaina

Dla naszego organizmu zakochanie jest jak dawka kokainy.  Obie rzeczy powodują w mózgu podobne reakcje i wywołują zbliżoną reakcję euforii. Badania pokazały, że zakochanie powoduje w mózgu produkcję substancji chemicznych, które stymulują aż 12 jego obszarów jednocześnie.

miłość3.jpg

Przytulanie jest naturalnym środkiem przeciwbólowym

4. Przytulanie zmniejsza ból

Podczas przytulania powstaje w naszym organizmie oksytocyna. Naukowcy udowodnili, że pewna dawka oksytocyny znacznie zmniejsza bóle głowy. Niektórzy uczestnicy badania twierdzili nawet, że ból znika całkowicie po 4 godzinach. Warto spróbować zanim sięgniemy po przeciwbólowe proszki. Co ciekawsze, przeprowadzone eksperymenty pokazały, że nawet spojrzenie na zdjęcie ukochanej osoby może już zmniejszyć ból.

5.  "Złamane serce" to nie jest tylko metafora

Badania udowodniły, że intensywne, traumatyczne przeżycie, takie jak utrata ukochanej osoby, rozwód, zdrada, rozstanie lub fizyczne oddzielenie od ukochanej osoby może powodować prawdziwe bóle fizyczne w okolicach serca. Naukowcy nazywają to Syndromem Złamanego Serca. Głębokie emocje towarzyszące taki wydarzeniom powodują, że mózg produkuje substancje chemiczne, które znacząco osłabiają serce i powodują silne bóle w klatce piersiowej oraz duszności. Zazwyczaj jest to błędnie rozumiane jako atak serca.

6. Atrakcyjna twarz jest ważniejsza niż atrakcyjne ciało

Przy długotrwałych relacjach atrakcyjność samej twarzy jest o wiele ważniejsza niż atrakcyjność całego ciała. Naukowcy udowodnili, że gdy szuka się przygodnego romansu, wygląd ciała góruje nad rysami twarzy, jednak gdy w grę wchodzi dłuższa relacja, jest zupełnie odwrotnie.

7. Motyle w brzuchu są prawdziwe

Gdy się zakochujemy towarzyszy nam dziwne uczucie w żołądku. Potocznie mówi się, że mamy "motyle w brzuchu". To w pewnym sensie prawda. Zjawisko to wywołuje adrenalina, która odpowiedzialna jest także za to, że gdy się zakochamy mamy ochotę tańczyć śpiewać i wszystkim ogłosić swoje szczęście.

miłość5.jpg

Miłość jest najważniejsza - to udowodnione naukowo

8. Gdy ktoś nam się podoba, rozszerzają się nasze źrenice

Kiedy patrzymy na kogoś kto naprawdę nam się podoba, nasze źrenice rozszerzają się. Co więcej, dzięki temu stajemy się jeszcze bardziej atrakcyjni. Ten odruch naszego organizmu jest niekontrolowany i nie możemy nad nim panować. Dlatego nawet jeśli chcemy ukryć naszą sympatię do kogoś, źrenice mogą być tym, co nas zdradzi.

9. Patrzenie sobie w oczy pogłębia miłość

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, dlatego nie powinien dziwić fakt, że patrzenie sobie wzajemnie w oczy sprawia, że zakochujemy się w sobie jeszcze bardziej. Udowodniono bowiem, że gdy ktoś patrzy na drugą osobę, ciało człowieka produkuje substancję chemiczną o nazwie fenyloetyloamina, która pogłębia wzajemne zainteresowanie.

10. Miłość naprawdę jest najważniejsza

Naukowcy z Harvardu przeprowadzili badanie, które trwało 75 lat. Pokazało ono, że miłość naprawdę jest tym wokół czego kręci się nasze życie. Przebadanie wszystkich życiowych doświadczeń uczestników badania wykazało, że szczęście i spełnienie obracało się zawsze wokół miłości lub jej poszukiwania. Dlatego stwierdzenie, że to właśnie miłość jest najważniejsza nie jest bezpodstawne.

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Niedziela 23.11.2014 (aktualizacja: 2014-11-23)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×