Bądź mądrą egoistką

Jeśli naiwnie wierzysz, że świat coś ci da, tak po prostu, tylko dlatego, że jesteś mądra, dobra, zasługujesz na miłość, nie łudź się. Najpierw musisz dać sama sobie: troskę, uwagę, akceptację, czas na odpoczynek i całą resztę. Choć, być może, nie zdajesz sobie z tego sprawy, 90% wszystkiego, czego potrzebujesz, możesz zapewnić sobie sama.

Bądź mądrą egoistką

Choć wydaje się to być może mało romantyczne, wszystkie nasze relacje ze światem, nawet z najbliższymi nam ludźmi, odbywają się na zasadzie wymiany: dajesz coś i dostajesz coś w zamian. Po to jednak, by komuś coś dać, ze szczerą intencją, bez oczekiwania na rewanż, najpierw musisz mieć to w nadmiarze. Bo świadome dawanie to dzielenie się: miłością – jeśli czujesz, że sama siebie kochasz, uwagą – gdy zauważasz też swoje własne potrzeby, troską – pod warunkiem, że sama potrafisz zatroszczyć się o siebie itp.

Współczesny świat, to cywilizacja głodnych ludzi, głodnych w sensie emocjonalnym. Cierpimy na niedostatek miłości. Wierzymy, że drugi człowiek da nam to, czego nie dostaliśmy od rodziców. A jeśli nie człowiek, to chcemy nakarmić się: sukcesem, pokaźnym kontem w banku, władzą, byciem w centrum zainteresowania. A tymczasem to są zewnętrzne atrybuty, które trzymają nas w uzależnieniu od świata, a kiedy ich zabraknie: stracisz pracę, pieniądze, władzę, ukochany partner odejdzie, zawiedzie cię przyjaciółka, tracisz grunt pod nogami, umierasz z głodu.

A może prościej zacząć od nakarmienia samej siebie, zapewnienia sobie wszystkiego, czego potrzebujesz? W końcu tak naprawdę polegać możesz jedynie na samej sobie. Przecież to ty wiesz najlepiej, czego potrzebujesz, na co masz apetyt. Przestań grać w życiu rolę altruistki, Matki Teresy, która dba o innych, a o sobie zapomina. Bądź mądrą egoistką:

1. Zadbaj o własny kawałek przestrzeni. O to, by w domu i w pracy mieć swój ulubiony fotel, biurko, książki, ukochany kubek. Pamiętaj, że to twoje rzeczy i nikt nie ma prawa korzystać z nich bez twojej zgody.

2. Zastanów się, kim naprawdę jesteś, kiedy odrzucisz wszystkie życiowe role: matki, żony, przyjaciółki, pracownika, dziecka swoich rodziców? Poczuj swoją wyjątkowość, niepowtarzalność, niezależność. Nie chodzi o to, byś przyjęła kolejną rolę, tym razem buntowniczki i indywidualistki. Są sprawy, poglądy, potrzeby, które w pełni świadomie, w zgodzie ze sobą, dzielisz z innymi. Ale masz też prawo do swojego zdania, swoich poglądów, obrony własnego: "nie".

3. Ilekroć ktoś cię o coś prosi, daj sobie czas, by poczuć, czy rzeczywiście chcesz, możesz, masz ochotę to zrobić. Jeśli nie, odmów, spokojnie, ale stanowczo, bez poczucia winy, bez tłumaczenia, bo tylko winni się tłumaczą.

4. Zamiast narzekać, że wszystko jest na twojej głowie, powiedz: "Jestem zmęczona, nie dam rady tego zrobić, potrzebuję czasu dla siebie". Naucz się rozdzielać swoje obowiązki. Zamiast liczyć, że szef, partner, przyjaciółka domyślą się, że masz za dużo obowiązków, że potrzebujesz pomocy, powiedz im o tym.

5. Pielęgnuj swoje zalety, ale nie wypieraj także swoich wad. Każdy jej ma. Jeśli z nich korzystasz, rób to w pełni świadomie np. zdarza ci się kłamać, każdemu się zdarza i czasami kłamstwo nam się po prostu opłaca. Tobie również i nie ma w tym niczego złego, pod warunkiem, że nikogo tym nie krzywdzisz i weźmiesz odpowiedzialność za konsekwencje.

6. Pielęgnuj swoje sekrety, masz do nich prawo. Nawet w najbardziej bliskich relacjach, strzeż własnej intymności. Sama podejmuj decyzję komu i na ile możesz zaufać. Dzięki temu rzadziej będziesz narażona na zranienia.

7. Rób sobie drobne przyjemności. Pytaj samą siebie, czego potrzebujesz, co sprawiłoby ci przyjemność, jaki prezent podarowałabyś samej sobie. To nie muszą być rzeczy materialne, ale np. leniwe popołudnie spędzone z książką, czy wypad do kina.

8. Od czasu do czasu stawaj przed lustrem i powtarzaj na głos: "Jestem wspaniała. Zasługuję na wszystko, co najlepsze".  

Tekst: Ewa Klepacka, psycholog

Źródło: MilionKobiet.plDodał(a): Redakcja , Poniedziałek 16.05.2011 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×