Co o nas mówi muzyka, której słuchamy?

Nie od dzisiaj wiadomo, że muzyka, której słuchamy, może o nas wiele powiedzieć. Sprawdźcie, co tym razem zbadali naukowcy.

Co o nas mówi muzyka, której słuchamy?

Czy zarówno status materialny, jak i wykształcenie wpływają na to, jakiej muzyki słuchamy? Postanowił to zbadać profesor Gerry Veenstra z University of British Columbia. Wyniki podał magazyn "Canadian Review of Sociology".

W badaniach wzięło udział w sumie 1600 osób. Byli to mieszkańcy Toronto i Vancouver. Wywiad z nimi był przeprowadzany telefonicznie. Dzwoniono i pytano o to, jaki jest ich stosunek do w sumie 21 gatunków muzycznych. Proszono ich także o podanie statusu materialnego oraz wykształcenia. 

Zobaczcie także: Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Jakie były wyniki? 

Otóż wykazano, że osoby o najniższym poziomie wykształcenia, które niewiele zarabiają, lubią słuchać głównie muzyki country, rapu, disco, czy heavy metalu, czyli muzyki, która często jest postrzegana jako lekka i przyjemna.

Z kolei osoby, które miały lepsze wykształcenie i więcej zarabiały, odpowiadały, że najbardziej lubią słuchać muzyki klasycznej, rocka, bluesa, jazzu, popu, reggae, muzyki operowej, a nawet teatru muzycznego. 

Jak można się domyślić, największą różnicę dało się zauważyć przy odpowiedzi o muzyce klasycznej. Badania wykazały, że osoby lepiej wykształcone, 8 razy częściej wskazywały ją jako ulubioną niż osoby z niskim poziomem wykształcenia. Ci pierwsi zdecydowanie rzadziej deklarowali też, że lubią muzykę country, czy złote przeboje. 

Zobaczcie także: Co o tobie mówi długość palców?

To jednak badanie socjologiczne bardzo wyraźnie pokazało, że gusty muzyczne są traktowane jako swego rodzaju identyfikator z grupą społeczną. Jednak należy pamiętać, że nie możemy mieć pewności, czego tak naprawdę ktoś słucha w samotności. Trzeba zwrócić uwagę, że ogromne znaczenie w tym, jakiej muzyki słuchamy, ma również wiek, pochodzenie, a także płeć. 

Zgadzacie się z tymi wynikami?Zobaczcie także: 
Foto: Shutterstock