Co to jest gender?

Ostatnio bardzo popularne słowo, zwłaszcza w polityce. Warto dowiedzieć się, o co w tym chodzi.

shutterstock_125573939_cr.jpg

Co to jest gender?

Wszyscy, o tym mówią, a mało kto wie, o co chodzi. Dlatego przyda się małe wprowadzenie do tematu. Zupełnie niezależne od poglądów. Po prostu suche fakty.

Zacznijmy od początku. Wyraz "gender" oznacza w języku angielskim "płeć". Jednak w zupełnie innym ujęciu niż "sex", które oznacza "płeć" w kontekście biologicznym. Gender to płeć kulturowa. Co to takiego? Są to zachowania, stereotypy, role, a nawet sposób ubierania przyjmowane przez mężczyzn i kobiety w danej kulturze. Te różnice nie wynikają bezpośrednio z budowy ciała i różnic płciowych.

Badania nad rolami mężczyzn i kobiet w społeczeństwie rozpoczęły się w Stanach Zjednoczonych w latach 50. jako gałąź socjologii. Naukowcy stwierdzili, że dzieci już od chwili narodzin, uczą się określonych ról poprzez naśladowanie rodziców. Innych zachowań uczą się dziewczynki, a innych chłopcy. Inne są też wobec nich oczekiwania. Na przykład, od dziewczynek oczekuje się, że będą bawić się lalkami, podczas gdy chłopcy samochodami. Pokój dziewczynki maluje się na różowo, a pokój chłopca na niebiesko.

Według teorii gender istnieją typy kobiece i męskie typowe dla pewnych obszarów kulturowych, choćby latynoski macho czy włoska mamma. W Polsce z kolei, istniał typ matki Polki i rycerskiego mężczyzny.

shutterstock_114117271_cr.jpg

Co to jest gender?

Jednym z kryteriów badań jest teoria społeczeństwa patriarchalnego, czyli zdominowanego przez mężczyzn, w którym cechy kobiece budowano na zasadzie opozycji do cech męskich. Kobietom przypisywano te bierne i słabe ("słaba płeć"). Zwolennicy gender w polityce chcą zrównania pozycji kobiet i mężczyzn.

Taki mały wstęp powinien nieco rozjaśnić ten zagmatwany przez media i polityków temat. Warto znać podstawy żeby móc wyrobić sobie własne zdanie.

Źródło: MilionKobiet.pl

Foto: Shutterstock


Dodał(a): Patrycja Fleiszer , Środa 12.02.2014 (aktualizacja: 2014-02-13)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×