Czułe słówka

Szalone emocje, dramatyczne wyznania – tylko w filmie miłość tak wygląda. Ta codzienna jest bardziej zwyczajna. Składa się z małych gestów: pocałunku, słowa "kocham!" dopisanego na dole listy z zakupami. Warto dbać o takie błahostki.

Czułe słówka

Ty do męża, gdy wróci z pracy: "Wyrzuć śmieci". On do ciebie: "Zapłaciłaś rachunek za prąd?". Potem w telewizji jest mecz. Już przed snem, gdy kładziecie się do łóżka, przypomina ci się: "Aha, w czwartek jest wywiadówka u Stasia", na co on: "Ty idź, ja mam zebranie u szefa". Gasicie światło i koniec – oto minął kolejny dzień waszego związku. Czy nie tak wyglądają wasze codzienne rozmowy? W zasadzie nawet nie można nazwać ich rozmowami. Komunikujecie sobie jedynie nawzajem, co trzeba zrobić, załatwić, gdzie pójść, co kupić...

Gdy motyle odfruwają

Miłość nie jest dana raz na całe życie. Właściwie jest bardzo nietrwała, tak jak te motyle, które zdają się fruwać nam  w brzuchu, gdy jesteśmy zakochani. Psychologowie, mający zwyczaj rozkładać wszystko na czynniki pierwsze, potraktowali podobnie miłość. I odkryli, że składają się na nią trzy elementy: namiętność, intymność i zaangażowanie. To właśnie ten pierwszy odpowiada za niezwykły stan, gdy odnosimy wrażenie, że rozkwitające uczucie unosi nas nad ziemią, dodaje nam skrzydeł. Namiętność to szybsze bicie serca, cudowne pocałunki, pieszczoty. Oraz to, że świata poza partnerem nie widzimy, chcemy go poznać, zrozumieć. Niestety, namiętność bardzo szybko wygasa.

Tym, co sprawia, że miłość między mężczyzną a kobietą może trwać, są dwa pozostałe składniki: intymność i zaangażowanie. Zaangażowanie pojawia się automatycznie, nic nie musicie robić, by je zdobyć: po prostu im dłużej trwa związek, tym bardziej jesteście w niego zaangażowani. Ale na intymność trzeba zapracować. Chodzi o duchową, emocjonalną, fizyczną bliskość dwojga ludzi, okazywaną każdego dnia w małych, zwyczajnych gestach, zwykłych rozmowach. Małe czułości spajają związek, cementują go, sprawiają, że oboje partnerzy uważają go za bardziej satysfakcjonujący i udany. Co ciekawe, te gesty ważniejsze są dla mężczyzn niż dla kobiet.


Dodał(a): Redakcja , Piątek 27.05.2011 (aktualizacja: 2011-05-27)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (7)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
passionfruit
12 przytuleń dziennie - ciekawe, musze to sprawdzić
Dodano: 2011-08-12 07:26:17 Zgłoś nadużycie
nostradama
detale tworzą całość.. więc o takie szczegóły warto dbać i warto o nich pamiętać
Dodano: 2011-08-10 21:42:16 Zgłoś nadużycie
MariolciaK
Dzięki takim małym gestom cały czas czujemy się kochani i potrzebni.
Dodano: 2011-07-15 09:41:46 Zgłoś nadużycie
2annna1
czułości czułościami spajają związek ale przesadzić też nie można.
Dodano: 2011-06-17 08:26:08 Zgłoś nadużycie
nana27
Ładnie napisane tylko nie zawsze sprawdza się w praktyce.
Dodano: 2011-06-14 19:31:49 Zgłoś nadużycie
Izz
Czułości są w związku bardzo ważne, nie tylko w ramach wdzięczności....... Po prostu każdy lubi czuć, że jest kochany, czuć nawet dzięki małym gestom.
Dodano: 2011-06-08 20:12:05 Zgłoś nadużycie
nocte ebrius
Uważam, że drobne czułości w ramach wdzięczności są ok, i tylko wzmacniają związek.
Dodano: 2011-06-01 11:08:23 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×