Czy depresja jest chorobą kobiet?

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie, z którą zmagać się muszą nowoczesne społeczeństwa. Zapada na nią ok. 10% populacji ogólnej. Badania epidemiologiczne wskazują, że na depresję cierpi dwukrotnie więcej kobiet niż mężczyzn. Dlatego też, Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją obchodzony 23 lutego w tym roku odbędzie się pod hasłem "Depresja u kobiet".

depresja.jpg

Jak wynika z badań Polskich naukowców, zaburzenia depresyjne występują u około 1/5 pacjentów zgłaszających się do lekarzy pierwszego kontaktu, ale w połowie przypadków nie są właściwie rozpoznawane. Depresja może wpływać na życie społeczne, relacje w rodzinie, karierę i samoocenę.

Kobiety i mężczyźni inaczej przechodzą tę chorobę. Kobiety są nie tylko bardziej narażone na depresję nerwicową, ale także jej przyczyny i objawy są inne niż u mężczyzn. Panie chorujące na depresje są częściej hospitalizowane, a depresja u nich wiąże się z większym ryzykiem przewlekłego przebiegu.
Na większą liczbę przypadków depresji u kobiet wpływają czynniki hormonalne, genetyczne i psychospołeczne. Szczególne natężenie depresji występuje u kobiet w wieku rozrodczym, także przy leczeniu niepłodności. Zaburzenia nastroju typowe dla kobiet to: zaburzenia okołomiesiączkowe, depresje okresu ciąży i poporodowe oraz zaburzenia nastroju związane z menopauzą. W ramach tegorocznych obchodów Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją chcemy zwrócić uwagę Pań na problem depresji. Warto podkreślić, że podjęcie leczenia umożliwia pełny powrót do zdrowia - powiedział dr Dariusz Wasilewski, psychiatra, dyrektor Centrum Psychoprofilaktyki i Terapii w Warszawie.

Charytatywny Koncert Pogodny

Celem działań podejmowanych w ramach Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, który przypada 23 lutego, jest upowszechnianie wiedzy na temat zaburzeń psychicznych, zmiana postaw społecznych w stosunku do osób chorych psychicznie, a także zachęcanie samych chorych do podjęcia specjalistycznego leczenia.
W ramach obchodów tej inicjatywy Stowarzyszanie "Aktywnie Przeciwko Depresji" już po raz siódmy organizuje Charytatywny Koncert Pogodny, w którym chętnie biorą udział znani artyści, aktywnie angażujący się w ideę edukacji i profilaktyki chorób psychicznych. Stowarzyszenie przekonuje, że o tej chorobie można mówić również pogodnie. Stąd też pomysł, aby przez koncerty i inne wydarzenia artystyczne popularyzować wiedzę na temat depresji. Tegoroczny, siódmy koncert charytatywny odbędzie się 23 lutego w Teatrze Polonia w Warszawie. Spotkanie poprowadzą Piotr Gąsowski i dr Dariusz Wasilewski. Wszyscy wykonawcy wystąpią pro bono, zaś całkowity dochód z koncertu zostanie przeznaczony na działania edukacyjne dla pacjentów z depresją i ich rodzin. Na scenie zobaczymy m.in.: Beatriz Blanco, Krystynę Jandę, Annę Karwan, Urszulę Makosz, Pati Sokół, Artura Andrusa, Artura Barcisia, Jacka Kawalca i Marka Kościkiewicza.

KONCERT_POGODNY_2015_plakat_1.jpg


Zobaczcie także:Źródło: MilionKobiet.pl/ Mat. prasowe
Foto: Mat. prasowe/ Shutterstock
Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Piątek 20.02.2015 (aktualizacja: 2015-02-21)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×