Dlaczego kobiety szybciej się uzależniają?

Kim tak naprawdę jest współczesny alkoholik i dlaczego kobietom trudniej wyjść z nałogu?

iStock_81449597_MEDIUM.jpg

Czy wiedziałaś, że odporność kobiet na alkohol jest aż pięciokrotnie niższa niż mężczyzn? Wiąże się to nie tylko z fizjologią, ale także emocjami! Kobieta bardzo często ukrywa swoje uczucia, a kiedy już wpada w nałóg, wstyd nie pozwala jej szukać profesjonalnej pomocy.

Mimo że alkoholik zazwyczaj kojarzy nam się jednoznacznie, tak naprawdę w ostatnich latach problem staje się powszechny właśnie wśród kobiet. Współczesny alkoholik to już nie facet spotykający się pod sklepem z kumplami “od piwa”. Kobiety piją dużo i regularnie i jak się okazuje - mają coraz więcej powodów. Stresująca praca, rozstanie, nowy związek… Jednak w tej kwestii określenie “słaba płeć” jest jak najbardziej na miejscu. Dlaczego?


Przede wszystkim ze względu na to, że konsekwencje zdrowotne są w przypadku pań dużo cięższe. Z powodu uzależnienia od alkoholu umiera czterokrotnie więcej kobiet niż mężczyzn! Ma to związek głównie ze sprawami hormonalnymi. Jeżeli przyjmujesz doustną antykoncepcję, powinnaś wiedzieć, że sprawia ona, że alkohol krąży w Twojej krwi znacznie dłużej. Poważne problemy ze zdrowiem zaczynają pojawiać się już po 12 latach regularnego picia, natomiast u mężczyzn dopiero po 20…


Trudny moment…

Najbardziej narażone na uzależnienia jesteśmy w okresie dojrzewania, a także podczas emerytury. Ma to związek z psychologią - kobiecie jest trudno pogodzić się z odejściem dzieci. Nagle zaczyna brakować jej zajęcia, ma za to coraz więcej czasu. Bardzo często problem wiąże się także ze stylem naszego życia.


Droga przez mękę?

Kobietom znacznie trudniej wyjść z nałogu przede wszystkim dlatego, że przez bardzo długi czas ukrywają problem. Wydaje się, że społeczeństwo jest bardziej wyrozumiałe dla mężczyzny-alkoholika. Dlatego panie w najtrudniejszym stadium choroby bardzo często stronią od alkoholu podczas imprez, a piją go jedynie w samotności.


Jak rozpoznać problem?

Jeżeli pijesz alkohol sporadycznie i nie ma on żadnego wpływu na to, jak bawisz się na spotkaniu, to znaczy że nie musisz się martwić. Jeśli natomiast podświadomie szukasz okazji aby się napić, możliwe że zaczynasz być uzależniona. Początkowo tolerancja na alkohol rośnie, dlatego łatwo się do niego przyzwyczaić. Zwracaj uwagę na to, jak często sięgasz po lampkę wina. Taka ilość wypita raz na jakiś czas wydaje się być niewinna, jednak jeżeli powtarzasz ten rytuał codziennie, powinnaś skonsultować się ze specjalistą.

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Niedziela 25.09.2016 (aktualizacja: 2016-09-25)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×