Dlaczego ludzie mnie nie rozumieją?

Niekiedy może się zdawać, że ludzie z którymi rozmawiamy są z innej planety. Mówimy do nich i mówimy, a oni po prostu na to nie reagują. Częstokroć problem nie leży jednak w nich, a w tym jak my sami się z nimi komunikujemy i jakie błędy popełniamy w tej komunikacji. W tym artykule nauczysz się, jakie są najczęstsze błędy i jak ich unikać.

komunikacjaTraktowanie komunikacji jako rywalizacji

Jednym z najpopularniejszych błędów jest traktowanie rozmowy jako gry, którą koniecznie trzeba wygrać. Zamiast proponować rozwiązania, takie osoby starają się więc narzucić nasz punkt widzenia rozmówcy, zwykle nie słuchając nawet jego odpowiedzi czy argumentów, a zastanawiając się w tym czasie co mu odpowiedzieć.

Jeśli masz takie skłonności, przestań to robić. Co więcej, żeby pozbyć się tego nawyku, celowo przyznaj komuś rację podczas najbliższych kilku rozmów. UWAGA: Przyznanie racji nie polega na stwierdzeniu "Masz rację, ale..." i tu wtrąceniu swojego argumentu. Nie polega też na przyznaniu racji "na pokaz", tak by rozmówca zrozumiał "Mówię ci "masz rację", ale wszyscy wiemy, że i tak zostaję przy swoim i mówię to 'na odczepnego'."

Po prostu zgódź się z rozmówcą i tyle. Możesz być zdumiony jaki efekt to wywoła, zwłaszcza podczas rozmowy, która zaczynała robić się coraz bardziej napięta.

Nie poświęcanie uwagi rozmówcy


Gdy z kimś rozmawiasz, Twoja uwaga powinna być zwrócona na niego. Jeśli tak nie jest, rozmówca to wyczuje i sam straci zainteresowanie wymianą. Jeśli masz wątpliwości, czy rozmówca dostrzega poświęcaną mu uwagę, dobrym rozwiązaniem jest fizyczne jej zademonstrowanie, np. poprzez aktywne zareagowanie na to co mówi, dopytanie o coś, itp.

Co zrobić, jeśli rozmówca jest po prostu nudny i nie masz siły, by obdarzać go uwagą? W takiej sytuacji nie ma sensu tkwić w rozmowie "na siłę", lepiej delikatnie się wycofać z kontaktu.

Blokowanie

Blokowanie to ucinanie i ignorowanie sugestii, proponowanych tematów, pomysłów, itp. rozmówcy. Zwykle prowadzi do wycofania rozmówcy albo do rozpoczęcia rywalizacji. Zamiast blokować to co mówi druga osoba, akceptuj to, reaguj na to co mówi. Nie musisz się z nią zgadzać, ale pokaż jej jasno, że to co mówi dociera do Ciebie i ma dla Ciebie znaczenie.

Jeśli masz wątpliwości, kiedy blokujesz a kiedy nie, poćwicz celowe blokowanie rozmówców (bez przesady, oczywiście – nie chcesz nikogo do siebie zrazić), wtedy lepiej wyczujesz tą dynamikę.

Czytanie w myślach

Ludzie są dość dobrzy w odczytywaniu intencji i zamiarów innych ludzi. Ta umiejętność pomagała naszym przodkom przetrwać, poprzez większą świadomość kto może im zagrażać, a kto sprzyjać. Jednocześnie często zdarza się nam pójść o krok za daleko z takim odczytywaniem i zacząć dopisywać intencje niezgodnie z rzeczywistością, np. w oparciu o własne podejście do życia, albo wręcz własne obawy. Jeśli mamy taką skłonność do "czytania w myślach" i zakładania z góry co kto uważa, dobrym rozwiązaniem jest tu po prostu powiedzenie sobie "STOP" i odrzucenie swoich założeń. Zamiast "czytać w myślach", opieraj się na faktach, bez próby narzucenia swojej interpretacji. Jeśli masz wątpliwości, pytaj, zamiast zakładać. Ludzie zwykle chętnie wyjaśnią swoje intencje.

Ignorowanie potrzeb i upodobań osoby, z jaką rozmawiasz

Ludzie są różni. Niektórzy lubią konkrety, inni wolą najpierw porozmawiać "o niczym". Niektórzy są pesymistami, inni skrajnymi optymistami. Nie próbuj więc rozmawiać ze wszystkimi tak, jakby byli identyczni, zamiast tego zastanów się nad tym z kim rozmawiasz i dopasuj swój styl rozmowy do tej osoby. Jeśli wiesz, że ktoś lubi konkrety – nie próbuj go zmienić, tylko podaj mu konkrety. Oboje na tym skorzystacie.

Zakładanie, że rozmówca coś wie

Innym popularnym błędem jest zakładanie z góry tego, co rozmówca wie lub nie i nie dopytywanie ani nie wyjaśnianie różnych kwestii. Łatwo może to prowadzić do różnego rodzaju problemów i nieporozumień, a tymczasem jest niezwykle proste do uniknięcia. Wystarczy co jakiś czas podsumować pewne rzeczy w rozmowie i dopytać, czy osoba z którą rozmawiasz rozumie to co próbujesz jej przekazać. Jeśli  masz dalsze wątpliwości, poproś ją o wyjaśnienie własnymi słowami – to pozwoli Ci dokładniej ocenić jej wiedzę i zrozumienie poruszanych kwestii.

Jeśli unikniesz tych sześciu błędów, szybko odkryjesz, że jakość Twojej komunikacji znacząco się usprawniła i ludzie zdecydowanie częściej zdają się chcieć i potrafić z Tobą dogadać.

Tekst: Tekst: Artur Król – psycholog, coach
Źródło: MilionKobiet.pl

Przeczytaj również:

Każda zmiana jest dobra

W grupie łatwiej

Czego nie mówić na pierwszej randce


Dodał(a): Agnieszka Yilmaz , Poniedziałek 26.03.2012 (aktualizacja: 2012-03-26)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
olinkaa24
dobre rady
Dodano: 2012-03-26 19:59:35 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×