Dlaczego warto pomagać innym?

Zobaczcie, jakie korzyści niesie robienie dobrych uczynków, z psychologicznego punktu widzenia.

dawanie-prezentow.jpgPrzed Świętami Bożego Narodzenia częściej niż zwykle otwierają się nasze serca i chętniej pomagamy innym. Może to za sprawą tej magicznej atmosfery, a może to adwent i czas przemyśleń skłania nas do podejmowania takich a nie innych działań? Trudno powiedzieć. W każdym razie, jeśli jakoś niedawno zdarzyło Ci się komuś pomóc, niekoniecznie finansowo, oprócz naszej pochwały przez internetowe łącze, możesz też dostać zapewnienie, że wpłynęło to korzystnie na Twoją psychikę. 

 POLECAMY: Pyszny prezent home made - czekolada z dodatkami, jakie tylko lubisz!

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego i Uniwersytetu Yale przeprowadzili jakiś czas temu badania, które wykazały, że pomaganie innym przynosi wiele korzyści dla pomagającego. Osoba, która robi dobre uczynki ma lepszy nastrój, odczuwa więcej pozytywnych emocji i mniej się stresuje. Im więcej wykonasz dobrych uczynków, tym bardziej zminimalizujesz poziom swojego stresu - warto o tym pamiętać w najbardziej stresujących sytuacjach. 

Badania przeprowadzono na grupie 77 ochotników, którzy każdego dnia przez 2 tygodnie wypełniali dzienniki, w których informowali o tym, jak minął im dzień, co robili i jak się czuli. W sprawozdaniach znalazły się więc informacje o wszystkich kłótniach i sprzeczkach, ale też dobrych uczynkach. Do tego dochodziła specjalna tabela, w której oceniali natężenie swoich pozytywnych i negatywnych emocji. 

POLECAMY: Wszystko, co powinnyście wiedzieć zanim sięgniecie po mandarynki

Wniosek z tych badań nasuwa się taki - nawet jeśli pomagacie innym bezinteresownie, przynosi to Wam korzyść w postaci lepszego samopoczucia. Warto o tym pamiętać i pomagać innym, a szczególnie wtedy, kiedy macie wiele zmartwień i nie jest Wam zupełnie do śmiechu. 


Źródło: MilionKobiet.pl, naukawpolsce.pap.pl
Foto: Thinkstock
Dodał(a): Karolina Zdunowska , Środa 23.12.2015 (aktualizacja: 2015-12-23)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×