Zdrada - dlaczego?

Jedno z pierwszych pytań osoby, która dowiedziała się, że została zdradzona brzmi "dlaczego". To samo pytanie zadaje terapeuta, jeśli para zdecyduje się po takim ciosie podjąć pracę nad związkiem. Odpowiedź jest niezbędna, by móc wprowadzić zmiany, by rzecz więcej się nie powtórzyła. Znajomość przyczyn, dla których ludzie zdradzają, może też pomóc ustrzec się tej przykrej niespodzianki.

Zdrada

Bo jest taka możliwość

Do zdrad często dochodzi na wyjazdach, delegacjach. Takie sytuacje dają złudzenie, że partner nigdy się nie dowie. Jeśli nie będzie wiedział, nie będzie go to boleć, a zdrada nie odbije się na związku. Mówi się, że okazja czyni złodzieja. Rzeczywistość jest jednak bardziej skomplikowana. Sama okazja, nawet bardzo atrakcyjna, nie jest wystarczająco nęcąca, jeśli stały związek jest atrakcyjniejszy. Kryje się pod tym albo inny problem albo inne podejście do zdrady. Dla niektórych wyłączność seksualna nie jest obowiązkowym elementem związku, jest czymś narzuconym. Jedynie świadomość i pewność konsekwencji  może uchronić wtedy przed niewiernością.

Po alkoholu

Absolutnie najczęstsze usprawiedliwienie – "Nie mniej do mnie pretensji, to nie moja wina. Wypiłem/wypiłam za dużo, puściły hamulce. Nawet nie wiem do końca co się stało". Faktem jest, że po alkoholu mamy mniej oporów. Faktem jest także to, że po pewnym stężeniu tracimy świadomą kontrolę nad swoim zachowaniem. Ile trzeba jednak wypić, by zapomnieć o całym świecie, o ukochanej osobie i o swoich normach moralnych? Zdecydowanie za dużo. Jeśli prawdą jest, że do zdrady doszło pod wpływem alkoholu, to oznacza, że nie wie się kiedy przestać pić. Może to być poważnym wskaźnikiem uzależnienia.

Bo brakuje czegoś w związku

Wbrew pozorom, najczęściej nie chodzi o brak seksu czy atrakcyjności stałego partnera, ale  o brak bliskości emocjonalnej, zaangażowania czy zainteresowania. Paradoksalnie, bardzo często w romansie ludzie nie szukają seksu, ale poczucia, że są dla kogoś ważni, kogoś interesuje jak im minął dzień lub potrafi wysłuchać o aktualnych problemach. Odnalezienie bliskości w związku sprawia, że ktoś inny przestaje być niezbędny.

Z ciekawości

"Byłam ciekawa / byłem ciekawy jak to jest z kimś innym" – bardzo częste wytłumaczenie osób, które związały się na stałe ze swoimi pierwszymi partnerami seksualnymi. Ciekawość jest naturalną ludzką cechą. Nie jest jednak wystarczającym powodem, by robić coś, co krzywdzi druga osobę, a na pewno nie osobę (teoretycznie) najbliższą. Nie zawsze, ale bardzo często pod tym kryje się coś więcej – jakiegoś rodzaju trudności seksualne w związku. Może to być brak satysfakcji seksualnej, przygaśnięcie namiętności, nuda w łóżku. Nie oznacza to jednak, że zdrada jest jedynym lub najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym.


Dodał(a): Dorota Sędek , Środa 01.02.2012 (aktualizacja: 2012-02-01)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
ryszka
detektyw Skrzypek pomagał również mojej znajomej. Kiedyś bym powiedziała, że to TABU już z tym detektywem ale teraz mam inny obraz sytuacji. Płacisz- nikt o niczym się nie dowiaduje a ty wiesz wszystko po krótkim czasie. Dobre wyjście z sytuacji bez wyjścia.
Dodano: 2017-06-30 11:55:30 Zgłoś nadużycie
paprotka
Jak facet zdradzi raz to zrobi to i drugi i trzeci..to siedzi w ich charakterze. Albo zdradza albo nie. Dlatego dobrym rozwiązaniem czasami jest wynajęcie prywatnego detektywa zamiast miesięczne podejrzewanie i rozmyślanie. A detektyw do takich spraw musi być delikatny dlatego gdybym to ja miała wybierać brałabym z górnej półki coś w stylu detektyw Skrzypek. Płacisz ale po kilku dniach wiesz wszystko.
Dodano: 2017-06-26 13:10:18 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×