E-PORADA - nowa forma komunikacji z psychologiem

Zanim zdecydujesz się na konsultację u terapeuty, jeśli z jakiś względów masz utrudnioną możliwość dotarcia do Poradni, skorzystaj z prostej formy komunikacji jaką stwarza E-poradania. Wyślij wiadomość do specjalisty, a uzyskasz wnikliwą odpowiedź, radę lub wskazówkę adekwatną do opisanej sytuacji. E-porady to najszybsza i bezpieczna możliwość uzyskania pomocy psychologicznej.

E-PORADA - nowa forma komunikacji z psychologiem

E-PORADA to konsultacje psychologiczne przez Internet. Gdy nie możemy pójść do psychologa lub jesteśmy zbyt nieśmiałe żeby osobiście opowiadać komuś o problemach, internetowa poradnia może być idealnym rozwiązaniem tej sytuacji.

Czym jest e-porada i do kogo jest skierowana?

E-porada – daje możliwość uzyskania pomocy psychologicznej za pomocą Internetu. Jest to szansa dla osób, które nie mogą bezpośrednio spotkać się z terapeutą, ponieważ znajdują się daleko od miejsca najbliższej placówki pomocowej, lub które w swoim codziennym trybie pracy i zajęć rodzinnych nie znajdują czasu na dotarcie do poradni czy gabinetu.

To forma porady przeznaczona dla osób, które z różnych względów nie chcą bezpośredniego kontaktu z psychologiem, na przykład są zbyt nieśmiałe, lub po prostu, łatwiej jest im opisać problem niż o nim mówić. Jest to także ułatwiona forma komunikacji ze specjalistą dla osób niepełnosprawnych.

Już na samym początku procesu korzystania z e-porad, czyli pisania maila, czy poprawiania i analizowania jego treści, mamy możliwość lepszego wglądu w przedstawianą sytuację. Minusem jest brak kontaktu werbalnego pacjenta z terapeutą, który dostarcza dodatkowych informacji specjaliście. Warto pamiętać, że osoba, do której zgłaszamy problem, bazuje jedynie na tym, co zawiera nasz e-mail. Ważne jest zatem, by pojawiły się w nim wszystkie niezbędne informacje o nas i szczegóły dotyczące problemu, który zgłaszamy.

Wady i zalety e-porady

Satysfakcjonujące korzystanie z e-porad w dużej mierze zależy od umiejętności obsługi komputera jak i samego Internetu. Stale rośnie liczba użytkowników Internetu, chociaż nadal są rejony Polski i innych krajów, w których dostęp jest utrudniony, np.gospodarstwa domowe, które nie mogą sobie na niego pozwolić.

W przypadku e-porady należy uwzględnić czas oczekiwania na odpowiedź. Nie możemy liczyć na natychmiastową reakcję osoby, która tej porady udziela. Reakcja specjalisty, jeśli nie jest to uproszczona forma komunikacji, np. podczas rozmowy na czacie udostępnionym przez portal tematyczny, wymaga procesu analizy i wnikliwej odpowiedzi. Również pozbawienie komunikacji niewerbalnej (tonu głosu, gestów, mimiki itd.) sprawia, że może to wpłynąć na obniżenie jakości relacji.

Niektórym osobom trudno jest przekazać wszystkie informacje drogą e-mailową i bezpośredni kontakt jest dla nich szybszy i bardziej sprawny. Innym z kolei potrzebna jest obecność fizyczna, której brak w przypadku e-porady- co może być odbierane jako brak zaangażowania ze strony osoby udzielającej porady. Niestety ta forma komunikacji może wpływać na podtrzymywanie izolacji osoby piszącej o swoim problemie. Z drugiej strony, często jest to jedyna możliwość zwrócenia się o pomoc, na którą aktualnie dana osoba może sobie pozwolić. Warto przemyśleć lub sprawdzić, czy taka forma kontaktu jest dla nas odpowiednia.

Podstawową zaletą usługi e-porady jest fakt, że to my decydujemy, ile czasu poświęcimy na skorzystanie z tej formy pomocy. Nie musimy wychodzić z domu ani tracić czasu na dojazdy. Codzienność, a przede wszystkim warunki rynku pracy sprawiają, że często trudno wygospodarować dodatkowe godziny na dojazd do placówki, która świadczy usługi porad lub terapii, na spędzenie tam określonego czasu oraz na powrót do domu.

Możliwość skorzystania z e-porady jest w wielu przypadkach jedynym sposobem na drodze do rozwiązania problemu dla osób czynnych zawodowo, prowadzących intensywny tryb życia, czy z różnych względów pozbawionych możliwości przemieszczania się. Przede wszystkim korzystając z e–porad nawiązujemy dialog z kompetentnym specjalistą, który w przypadku stwierdzenia konieczności bezpośredniego kontaktu z terapeutą, poinformuje nas o tym i wskaże jak dalej postępować.

Pisząc maila możemy dokładnie przemyśleć, które informacje i w jakiej formie umieścimy w naszym liście, a całość możemy bez ograniczeń poprawiać.  Należy również podkreślić kwestie finansowe. E-porada ze względu na uproszczoną formę kontaktu, jest dużo tańsza niż konsultacja, czy później kolejne spotkania w przychodni. Przypomnijmy, że już samo napisanie o swoim problemie ułatwia lepsze zrozumienie sytuacji oraz pozwala na złapanie dystansu do wielu przeżyć i emocji.

W jakich przypadkach warto skorzystać z e-porady?

Korzystając z usługi e-porad uzyskamy pomoc w sytuacjach, w których podejmujemy trudną decyzję, radzimy sobie ze stresem, przeżywamy kryzys w relacjach międzyludzkich, podejmujemy wybór lub zmianę drogi zawodowej itd.

Ta forma kontaktu nie jest polecana osobom z zaburzeniami psychicznymi, leczonym farmakologicznie, czy cierpiącym jednocześnie na schorzenia medyczne. W tych przypadkach należy skorzystać z bezpośredniego kontaktu z psychoterapeutą, psychiatrą lub lekarzem.

Pamiętajmy, że komunikacja za pomocą usługi e-porady nie zastąpi bezpośredniego kontaktu ze specjalistą, natomiast może ułatwić zdefiniowanie i zrozumienie problemu, znalezienie sposobów jego rozwiązania i wskazanie drogi dalszego postępowania w opisanej sytuacji.

Z E-porady nie powinny korzystać osoby:

  • znajdujące się w poważnym kryzysie lub cierpiące na zaburzenia psychiczne (w takich sytuacjach zalecamy bezpośredni i jak najszybszy kontakt z psychologiem, psychoterapeutą lub psychiatrą)
  • osoby leczone farmakologicznie, czy cierpiące jednocześnie na schorzenia medyczne wymagające natychmiastowego leczenia.

Maria Rotkiel wraz z Zespołem Poradni Psychologicznej - Pracownia Poznawczo - Behawioralna, zaprasza wszystkich Państwa to korzystania z dostępnej na stronie PoradniPB: www.poradniapb.pl, E-poradni.

E-PORADA - nowa forma komunikacji z psychologiemE-PORADA - nowa forma komunikacji z psychologiem


Dodał(a): Michalina Gruszka , Poniedziałek 03.10.2011 (aktualizacja: 2011-10-03)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×