Emocje zapisane w ciele

Jak każda z nas, z troską dbasz o swoje ciało. Śledzisz nowinki kosmetyczne, nie żałujesz pieniędzy na nowy krem, chodzisz do siłowni i na basen, ale… kiedy boli cię głowa, albo kręgosłup bierzesz tabletkę. A tymczasem nasze ciała odzwierciedlają nasze emocje, te najwcześniejsze, z dzieciństwa, ale także te, które na bieżąco ignorujemy, tłumacząc, że w dzisiejszych czasach za stres wszyscy płacimy zdrowiem.

Emocje zapisane w ciele

Odkąd zostałaś szefową działu, dokuczają ci migreny. Po każdej sprzeczce z matką boli cię kręgosłup. Nadkwasota, już od jakiegoś czasu, jest nieodłącznym elementem twojego samopoczucia. I co z tym robisz? Bierzesz tabletkę, zmieniasz dietę, ale tylko na chwilę, bo stare nawyki niełatwo zmienić. Za to, kiedy jesteś na wakacjach, czujesz się jak młody bóg, nic ci nie dokucza. Czy potrafisz wyciągnąć z tego wnioski?  

Nawet jeśli masz świadomość, że większość twoich dolegliwości zdrowotnych ma swoje źródło w twoich emocjach, łatwiej jest ci zlikwidować ból – im szybciej, tym lepiej – niż zastanowić się, co jest powodem twoich problemów. Tabletki przeciwbólowe tłumią objawy, nie likwidując przyczyn. A ból to bardzo często komunikat, że nasz organizm domaga się uwagi. Objawy somatyczne to doskonały kanał kontaktowania nas z naszymi emocjami, a emocje to droga do kontaktu z naszymi potrzebami.  

Paluszek i główka

Pewne dolegliwości somatyczne to demonstracja naszych konkretnych uczuć, np.:
- Bóle głowy -najczęściej oznaczają tłumiony gniew lub agresję skierowaną przeciwko samej sobie: "Jestem wściekła na siebie".
- Bóle żołądka - to demonstracja lęku, albo emocjonalnego głodu: "Pragnę i boję  się miłości"
- Bóle kręgosłupa: w odcinku lędźwiowym - to: złość, gniew, albo komunikat, że robisz coś wbrew sobie: "Nie powinnam przyjąć tej oferty pracy", górna część kręgosłupa plus wyraźny ból mięśni po jednej stronie - to gniew na ważną  dla ciebie osobę, bóle mięśni po obydwu stronach plus garbienie się - to niepewność siebie, poczucie zagrożenia: "Co będzie jak ludzie odkryją, jaka jestem naprawdę?".
- Ból nóg - to: niepewność, hamowanie jakichś działań, na które nie masz ochoty, albo lęk przed agresją w stosunku do ważnych osób (nogi służą do kopania).
- Ból rąk -to niechęć do dawania i brania, powstrzymywanie się przed miłością, wściekłość
- Bóle serca - lęk przed miłością, wątpienie, czy zasługujesz na miłość

Od bólu do emocji

Najważniejsze to uświadomienie sobie, z jaką emocją kojarzy ci się ból, którego doznajesz.

1. Pamiętaj, że redukowanie bólu tabletkami, to zagłuszanie ważnych informacji na swój temat.
2. Wsłuchaj się w ból, poddaj mu się po to, by usłyszeć, o co chodzi. Zadaj sobie pytanie: "Gdyby mój ból umiał mówić, co by mi powiedział?".
3. Zwracaj szczególną uwagę na dolegliwości, które pojawiają się zawsze w tych samych sytuacjach np. ból gardła po rozmowie z jakąś konkretną osobą, może oznaczać, że nie masz odwagi być z nią szczera.
4. Jeśli rozpoznasz emocję, która ukrywa się pod twoim bólem, zastanów się, co możesz z tym zrobić? Przeżyć ją, odkryć jej przyczynę, zmienić negatywną na pozytywną?
5. Pamiętaj, że emocje są nierozerwalnie związane z doznaniami w ciele. Jeśli np. mówisz: "żołądek podchodzi mi do gardła", zamień to na zdanie: "czuję strach". Wtedy automatycznie pojawi się pytanie: czego się boisz?, a ból ustąpi, bo spełni już swoje zadanie.
6. Bądź uważna na swoje najsłabsze organy. Jeśli np. od dziecka masz problemy z żołądkiem, prawdopodobnie to w nim gromadzisz wszystkie nierozładowane emocje. Dbaj o swój żołądek, nie przeciążaj go niezdrowym jedzeniem. Od czasu do czasu kładź rękę w okolicy żołądka i pytaj samą siebie: "Co czuję? Jakie emocje znajdują się teraz w tym moim najwrażliwszym organie? Co powinna zrobić, żeby mój żołądek nie musiał upominać się o uwagę?


Tekst: Ewa Klepacka, psycholog 

Źródło: MilionKobiet.plDodał(a): Redakcja , Poniedziałek 09.05.2011 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
nataszkaaaa18
Wszystkie choroby i ból rodzą się ze złych myłsi, urazy, tłumionego gniewu, zazdrości. Zgadzam się z tym w 100%
Dodano: 2011-06-12 18:29:43 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×