Gdy partner pyta o byłych kochanków

Wcześniej czy później nadchodzi taki moment w związku, gdy mężczyzna zadaje arcyniebezpieczne pytanie: "ilu facetów miałaś przede mną?". To z pozoru niewinne pytanie może doprowadzić do wielu spięć, burz, a nawet do zakończenia związku. Czemu tak się dzieje?

Para rozmawiająca w łóżku

Mężczyźni są bardzo drażliwi na punkcie poprzednich kochanków. Dla wielu informacja, że ich kobieta miała kogoś wcześniej działa jak płachta na byka. Podejście niektórych mężczyzn do doświadczonych partnerek przypomina czasem zachowanie małego chłopca, który musiał podzielić się swoją nową zabawką i nie jest wielce zadowolony z tego faktu. Są cztery teorie, które mówią dlaczego tak się dzieje.

1. Teoria ewolucyjna - pewność potomstwa

Preferowanie dziewic lub kobiet z małym doświadczeniem erotycznym jest czymś więcej niż lokalną normą kulturową. Patrząc na najróżniejsze społeczności wydaje się, że jest to ugruntowana ewolucyjnie męska preferencja. Według teorii psychologii ewolucyjnej bierze się to stąd, że sypiając z dziewicą mężczyzna ma większą pewność, że jest ojcem jej potomstwa. Pewność ojcostwa, według tej teorii, jest o tyle istotna, że mężczyźnie "nie opłaca" się wychowywanie nie swojego dziecka. Istotniejsze dla niego jest przekazanie własnych genów dalej.

2. Powszechne przekonanie – doświadczone seksualnie kobiety zdradzają

To, co zniechęca mężczyzn do kobiet o sporym (lub jakimkolwiek) doświadczeniu w kwestiach seksualnych to mit, że kobiety takie są bardziej skłonne do zdrady. Wieść głosi, że dziewica nie jest jeszcze rozsmakowana w rozkoszy cielesnej i w związku z tym stały partner będzie dla niej wystarczający. Natomiast kobieta doświadczona wie już czym jest satysfakcja seksualna i w efekcie jest niezdolna do wierności. Twierdzenie to jest oczywiście wierutną bzdurą, w której nie ma ani ziarnka prawdy – skłonność kobiet do zdrady konkretnego partnera nie zależy od tego, czy wcześniej miała innych.  

3. Strach przed porównaniami

Trudno stwierdzić, czy teoria ewolucyjna jest słusznym domniemaniem. Natomiast w przeciwieństwie do mitu o większej wierności dziewic faktem jest, że mężczyźni boją się porównań. Męskie ego jest szczególnie wrażliwe na uwagi dotyczące poprzedniego kochanka. Informacja, że był lepszy, sprawniejszy, lepiej zbudowany lub (o zgrozo!) hojniej obdarzony przez naturę, może okazać się dewastująca dla jego samooceny. Przy kobiecie, dla której dany mężczyzna jest pierwszym partnerem seksualnym, męskie samopoczucie wydaje się nie być zagrożone.

4. Strach przed wyjściem na niekompetentnego w seksie

Mężczyźni boją się także doświadczenia swojej kochanki, bo przypuszczają, że mogą okazać się niekompetentni. Świadomość, że ktoś inny wiedział, jakie pieszczoty kobieta lubi najbardziej, co ją rozpala i dzięki czemu potrafi osiągnąć orgazm, a on nie, jest dla wielu nie do zniesienia. Mężczyznom bardzo trudno zaakceptować fakt, że kochankowie muszą nawzajem się poznać, by seks mógł być naprawdę satysfakcjonujący dla obojga. Męskie wyobrażenie jest jednak takie, że jeśli kobieta od razu nie przeżyła orgazmu (oczywiście najlepszego w jej życiu), to on jest kiepskim kochankiem.


Dodał(a): Dorota Sędek , Piątek 10.02.2012 (aktualizacja: 2012-02-09)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
bboybemybaby
nie mam tego problemu. miałam i mam tylko 1 :)
Dodano: 2012-02-12 18:13:28 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×