Mamo, jestem lesbijką

Przychodzi taki moment, że nie chcesz już dłużej ukrywać faktu, iż kochasz inną kobietę. Powiedziałaś o tym już swojej najbliższej przyjaciółce. Teraz pora, by ujawnić swoją największą tajemnicę przed pierwszą i najważniejszą kobietą życia – matką. Jeśli jesteś pewna, że chcesz to zrobić, nie wahaj się, bo prawda jest ważna dla waszych wzajemnych relacji. Nawet wtedy, gdy pierwsza reakcja matki nie będzie pozytywna.

Mamo, jestem lesbijką

Z badań wynika, ze stosunki homoseksualnych kobiet z matkami, przed coming-out,  nie różnią się od relacji kobiet heteroseksualnych. Jednak po ujawnieniu tajemnicy, te z nich, które doznały ze strony matek odrzucenia twierdzą, że ich stosunki z matkami, od okresu nastoletniego były nasycone niechęcią i wrogością, niżej też oceniają poziom ciepła, porozumienia i identyfikacji, oraz w mniejszym stopniu chcą być podobne do matki. Być może te opinie wynikają z faktu odrzucenia, niezrozumienia i braku akceptacji ich orientacji seksualnej, bo przecież z jakiegoś powodu postanowiły się ujawnić.

Z rozmów z lesbijkami wynika również, że wiele z nich było w tak bliskiej, intymnej, wręcz symbiotycznej więzi z matką, że nieujawnienie orientacji seksualnej było spowodowane pragnieniem posiadania jakieś tajemnicy, chęcią odseparowania się i uniezależnienia. Jeszcze inne, nie chcą zdradzić swojego sekretu z lęku, że ta informacja będzie dla matki zbyt dużym obciążeniem. Wynika z tego wniosek, ze najłatwiej jest się ujawnić, jeśli relacje z matką są nacechowane zdrowym dystansem i niezależnością, a córka przyznaje sobie prawo do decydowania o samej sobie i odpowiedzialności za własne życie.

Niewiele matek kobiet reprezentujących mniejszości seksualne nie rozpoznaje homoseksualnych skłonności córek. Z jednego z badań wynika, że prawie 90% lesbijek uważa, że matka doskonale wie o ich orientacji seksualnej, albo przynajmniej ją podejrzewa.

Mówić nie mówić?

Pewnego dnia uświadamiasz sobie, że w końcu kiedyś musisz o tym powiedzieć matce ponieważ wasz związek uważasz za ważny i bliski i nie chcesz mieć przed nią tajemnic, albo wierzysz w moc matczynej intuicji: "Ona czuje, że coś jest nie tak". Bywa, że sama matka sugeruje, że "coś jest na rzeczy", albo sama pierwsza inicjuje rozmowę.
Najtrudniejsze jest znaleźć odpowiednia porę. Bywa, że jesteś gotowa do rozmowy, ale w ostatniej chwili rezygnujesz: "Poczułam, że jeszcze nie teraz".

Jeśli wahasz się, być może nie znajdujesz jeszcze powodu, dla którego miałabyś informować matkę o tak intymnej sferze swojego życia. Kolejną sprawą może być lęk przed zranieniem matki czy przysporzeniem jej dodatkowych kłopotów. To naturalne, że nie chcesz czuć się winna z powodu samooskarżania się matki: "Nie mam prawa jej tego zrobić". Bywa, że nie masz zamiaru odkrywać się przed matką z powodu tożsamości kulturowej matki lub jej przekonań religijnych. Okazuje się, że strach przed negatywnymi konsekwencjami, na liście powodów nieujawnienie się, zajmuje dalsze miejsce.

Z badań wynika, że 2/3 kobiet ujawnia swoją orientację seksualną. Albo same podejmują świadoma decyzje podzielenia się swoim intymnym życiem, albo matki pytają je wprost o skłonności seksualne. Najbardziej dramatyczne i bolesne jest ujawnienie niespodziewane, kiedy matka dowiaduje się od osób trzecich, albo np. czytając prywatną korespondencję córki, czy zastając ją w niedwuznacznej sytuacji. Jeśli taka taka sytuacji ci się przydarzy, czujesz, że tracisz kontrolę nad własnym życiem.Dodał(a): Emilia Czaczkowska , Poniedziałek 20.06.2011 (aktualizacja: 2011-06-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (6)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
antropolozka
Witamy wszystkie Panie:)
Zwracamy się z ogromną prośbą do homoseksualnych kobiet w związkach o pomoc w badaniach naukowych on-line.
Poniżej podajemy link do ankiety on-line, której wypełnienie zajmuje ok. 4 minuty. Link jest całkowicie bezpieczny, cała akcja non-profit, a cele - wyłącznie naukowe, ankieta jest oczywiście anonimowa. Chcemy dociec jak- w zależności od płci i orientacji seksualnej- postrzegane są różne aspekty związków. Temat jest tak samo ważny, jak i trudny, więc warto wziąć go pod lupę i wspomóc nas w zbieraniu danych, które gromadzimy już od dłuższego czasu, jednak wciąż brakuje nam homoseksualnych Pań będących w związkach.
Link do ankiety:
http://www.antrolab.pl/badania-wez-udzial/milosc-niejedno-ma-imie/
Jeszcze raz prosimy o pomoc i zachęcamy do wypełnienia ankiety:)
Pozdrawiamy,
Zespół badawczy "Antrolab"
Dodano: 2013-01-17 15:03:34 Zgłoś nadużycie
damianultras
Doszedłem do wniosku, że lesbijstwo to choroba. Z tego się trzeba leczyć drogie panie!
Dodano: 2011-10-17 15:17:55 Zgłoś nadużycie
niezapominajka123
Zgadzam się z poprzedniczką - lepsza miłość niż nienawiść!
Dodano: 2011-09-30 18:46:06 Zgłoś nadużycie
MariolciaK
Każda miłość jest piękna...
Dodano: 2011-07-14 23:05:55 Zgłoś nadużycie
zarapowana
a co jest złego w homoseksualizmie? niech sobie żyją, tak jak lubią. Uwielbiam lesbijki! A geje to naprawdę fantastyczni faceci. Uważam tylko, że parady równości to już lekka przesada.
Dodano: 2011-07-10 19:09:02 Zgłoś nadużycie
passionfruit
Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji gdyby moje dziecko kiedyś obwieściło mi że jest homo, nie wiem co bym zrobiła. Pewnie nic...
Dodano: 2011-07-07 13:37:49 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×