Ile sekretów umiesz utrzymać w tajemnicy? Naukowcy już wiedzą!

Czy dochowanie tajemnicy może być szkodliwe dla naszej psychiki?

sekrettyyyy.jpg

Przyjaciółki Ci ufają i powierzają najważniejsze tajemnice? Nawet jeśli potrafisz milczeć, może to mieć zły wpływ na Twoją psychikę. Naukowcy z Uniwersytetu w Kolumbii postanowili zbadać, ile przeciętnie tajemnic skrywa każdy z nas. W badaniu wzięło udział 13 tysięcy osób. Zostali oni zapytani o to, jak często w ostatnich miesiącach zdarzało im się myśleć o swoich tajemnicach. Okazało się, że takie myśli pojawiały się głównie w momentach samotności... Badani dużo więcej czasu poświęcali na rozmyślanie o swoich (i nie tylko) sekretach, niż na próbę rozmowy o nich.

Naukowcy poprosili uczestników badania, aby zaczęli myśleć o skrywanych sprawach, a następnie zaczęli obserwować ich reakcje. Większość badanych nie mogła skupić się na najprostszych czynnościach, a trapiące myśli uniemożliwiały wykonanie jakiegokolwiek zadania intelektualnego. Oznacza to, że nasze tajemnice uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Co ciekawe, nieistotna jest sama treść naszego sekretu- w każdym przypadku powoduje on ogromny stres i zaburza naszą równowagę psychiczną.

Badania pozwoliły także określić "rozsądną" liczbę sekretów, jakie powinniśmy skrywać. Zazwyczaj jest to 13 tajemnic, z czego 5 to takie, których nigdy nikomu nie wyjawimy. Najnowsze badania pokazują, że czasami lepiej zwierzyć się przyjaciółce, zamiast żyć w ciągłym napięciu.

Zdjęcie: iStock

Źródło: Independent.co.uk 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Wtorek 06.06.2017 (aktualizacja: 2017-06-06)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×