Internetowy savoir vivre

Wszędzie obowiązują pewne zasady dobrego wychowania. Internet nie jest wyjątkiem. Poznaj podstawowe zasady, których powinien przestrzegać każdy nas poruszając się po sieci.

internet.jpg

Internetowy savoir vivre

Coraz więcej naszego czasu spędzamy w sieci. Internet staje się głównym źródłem informacji, ale także coraz częstszym narzędziem do komunikacji prywatnej, ale także służbowej, oficjalnej. Kultura zachowania obowiązuje nie tylko w momencie, gdy siedzimy z rozmówcą twarzą w twarz. Sieć również doczekała się pewnych wytycznych, których każdy użytkownik powinien przestrzegać.

Jakie są zatem podstawowe zasady netykiety?

Przede wszystkim NIE KRZYCZYMY. Używanie dużych liter utożsamiane jest w piśmie z podnoszeniem głosu. Tak samo jak podczas normalnej rozmowy należy się tego wystrzegać, tak samo jest w wirtualnej przestrzeni. Częstym zjawiskiem (niepożądanym) jest także bEłKoTaNiE, czyli wypisywanie słów używając naprzemiennie liter dużych i małych. Nie ma na to żadnego logicznego uzasadnienia, a taka wypowiedź nie będzie traktowana poważnie i zostanie odebrana jako brak szacunku do czytającego. Oczywiście używanie wulgaryzmów jest zupełnie nie na miejscu.

Jak powinny wyglądać wypowiedzi na różnych forach? Zgodnie z netykietą, bycie anonimowym nie jest oznaką kultury. Należy się więc podpisać pod wypowiedzią, którą się dodaje. Nie musi być to od razu imię i nazwisko, ale choćby jakiś niedługi, prosty nick. Zamieszczając komentarz należy zwrócić uwagę na to, by był on zwięzły i na temat. Podobna zasada tyczy się przytaczania różnych wypowiedzi. Każdy dodany przez nas cytat powinien być jak najbardziej precyzyjny i zgodny z tematem. Nie należy kopiować kilku stron z książki, lub wywiadu, jeśli tak naprawdę można zacytować dwa lub trzy zdania.

Bardzo częstym błędem jest również nadużywanie emotikonów. Oczywiście, funkcjonują one w przestrzeni Internetu i nie trzeba ich od razu całkowicie eliminować ze wszystkich swoich wypowiedzi w sieci. Jednak należy ich używać z umiarem, pamiętając o zasadzie, że nie są one treścią wiadomości, a jedynie jej dodatkiem.

To tylko kilka bardzo podstawowych zasad savoir vivre w sieci. Internetowa etykieta wciąż się rozwija i kształtuje. Nie ma niestety starszego pokolenia, które mogłoby przekazać młodym zasady poprawnego i kulturalnego zachowania się w przestrzeni wirtualnej, dlatego istnieje jeszcze wiele sytuacji, do których nie ma konkretnych wytycznych jeśli chodzi o właściwe zachowanie. Często trzeba zdać się na własny rozsądek i wyczucie, by nie popełnić niezręcznego faux pas

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Piątek 26.09.2014 (aktualizacja: 2014-09-26)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar