Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Podczas pierwszego spotkania, w ciągu około 5 sekund nasz rozmówca ocenia, czy jesteśmy atrakcyjni i czy wzbudzamy zaufanie. Sprawdźcie zatem, jak się dobrze zaprezentować. Mamy dla was porady profesjonalnego doradcy wizerunkowego!

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie

Mówi się, że nie trzeba oceniać kogoś po wyglądzie, a jednak ta powierzchowna opinia okazuje się niezwykle trwała – jeśli wywrzemy niekorzystne wrażenie, będziemy musieli wielokrotnie i w różnych okolicznościach pokazać się od najlepszej strony, by zaistniała szansa na to, że rozmówca zmieni o nas zdanie. Z kolei jeśli wypadniemy dobrze, nawet jeśli w przyszłości odbiorca usłyszy o nas coś niepochlebnego, najprawdopodobniej w to nie uwierzy i szybko o wszystkim zapomni. Jako że pierwsze wrażenie może zadecydować zarówno o sukcesie rozmowy kwalifikacyjnej, jak i randki,warto wiedzieć, jak najlepiej wykorzystać swoje 5 sekund.

Zobaczcie także: Co o tobie mówi długość palców?


1. Wygląd


Ma kluczowe znaczenie, więc należy poświęcić mu dodatkową uwagę. Zawsze musi być schludny i estetyczny - zadbane włosy, paznokcie, cera, czyste, wyprasowane ubranie to niezbędna podstawa. Poszczególne elementy wizerunku takie jak np. strój, akcesoria, fryzura, makijaż powinny do siebie pasować i tworzyć całość. By zapaść rozmówcy w pamięć, wybierz ciekawy dodatek, który znajdzie się blisko twarzy np. muszkę lub broszkę. Przy wyborze stylizacji należy również uwzględnić okoliczności – ważna okazja i formalny charakter spotkania wymagają eleganckiego wyglądu. W pozostałych sytuacjach można pozwolić sobie na większą dowolność, pamiętając jednak zawsze o dobrym smaku. Jeśli dobór nieformalnego stroju przysparza Ci trudności, postaw na sportową elegancję – odnajdziesz się zarówno na romantycznej kolacji, jak i podczas gry w kręgle. By mieć pewność, że stylizacja jest udana, przed wyjściem z domu koniecznie sprawdź wygląd całej sylwetki w dużym lustrze.


2. Spojrzenie


Spójrz rozmówcy prosto w oczy i postaraj się utrzymać kontakt wzrokowy przez całe 5 sekund. Jeśli to zbyt trudne, możesz nieznacznie błądzić wzrokiem po jego/jej twarzy. Zrobisz w ten sposób wrażenie osoby pewnej siebie i nie mającej niczego do ukrycia.

Zobaczcie także: W jakim dniu tygodnia czujemy się najbardziej atrakcyjne?


3. Uśmiech


Zadbaj o pozytywne nastawienie. Wyobrażaj sobie rozmówcę jako życzliwą osobę, a całe spotkanie jako swój sukces. Bezpośrednio przed spotkaniem wykonaj krótką gimnastykę ust i języka – zabawne miny i dźwięki poprawią Twoją wymowę i przywołają na twarz szczery, niewymuszony uśmiech.


4. Uścisk dłoni


Właściwie wykonany wyraża szacunek i buduje więź. Dłonie powinny estetycznie wyglądać, być ciepłe i suche, a sam uścisk krótki, dość mocny, bez potrząsania. Należy pamiętać o dobrych manierach, zgodnie z którymi kobieta podaje rękę mężczyźnie, starszy młodszemu, dyrektor pracownikowi itd. Decydująca jest tutaj rola i ranga osób w danej sytuacji, np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca-mężczyzna podaje rękę kobiecie-kandydatce na pracownika. Jeśli nie wiesz jak postąpić, najbezpieczniej pozwolić rozmówcy zdecydować, czy ma ochotę na uścisk dłoni.


5. Rozmowa


Zdążysz zaledwie się przedstawić, więc tym ważniejszy jest ton, barwa i natężenie Twojego głosu. Najchętniej słuchamy osób o niższych głosach, ciepłej barwie, mówiących spokojnie i zdecydowanie. Jeśli więc zależy Ci na powodzeniu pierwszego spotkania, potrenuj przedstawianie się radiowym głosem.

Opracowanie: Anna Rabstein
www.doradcawizerunkowy.pl

Anna Rabstein (2)_1.jpg


Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Środa 03.06.2015 (aktualizacja: 2015-06-03)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×