Kiedy rodzina naciska na ślub

Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy rodzina wywiera na mnie presję odnośnie ślubu?


Kiedy rodzina naciska na ślub

Kiedy rodzina naciska na ślubWitam, nie jest łatwo, gdy podejmujemy decyzję zgodną z własnymi poglądami, a bliscy nam ludzie kwestionują ją. Jeszcze trudniej jest, gdy odczuwamy naciski odnośnie tak ważnej kwestii jak zawarcie (lub nie) związku małżeńskiego.

Kolejne pokolenia potrafią bardzo różnić się w podejściu do zasadniczych według siebie kwestii. Rodzice i dzieci mogą kierować się odmiennymi wartościami, mieć różne podejście do tradycji, związku, obowiązków domowych, wychowania dzieci.


Kliknij i dowiedz się, jak zatrzymać szczęście na dłużej!


Jeśli najbliżsi nam ludzie (rodzice, rodzeństwo) naciskają na ślub, można wysłuchać ich argumentów i ewentualnie rozważyć je. Natomiast gdy jesteśmy dorosłymi ludźmi, nie mają prawa narzucać nam swoich decyzji czy postaw. Ich rola w tym względzie zakończyła się.

Kliknij i dowiedz się, jak wyleczyć złamane serce!

Rodzice mogą nie popierać decyzji swoich dorosłych dzieci – mają do tego prawo. Nie zmienia to jednak faktu, że poza wyrażeniem swojego niezadowolenia (w rozsądnych granicach), nie mają na nie wpływu. Jeśli zaczynają zatruwać, ciągle naciskać, warto wyznaczyć granice: „to nie jest temat, na który będę z Wami rozmawiać”, „decyzja o ślubie jest wyłącznie moja i mojego partnera”, „wysłuchałam/wysłuchałem Waszych argumentów, zdaję sobie sprawę z Waszego niezadowolenia, ale decyzja jest nasza”. Czasami wystarczy jeden zdecydowany komunikat tego typu, by uciąć dalsze naciski. Innym razem trzeba go jednak powtórzyć parokrotnie, stosując metodę zdartej płyty (spokojnego powtarzania tej samej informacji).

Kliknij i dowiedz się, w jaki sposób skutecznie uwolnić się od zazdrości!

Jeśli młodzi ludzie do tej pory nie stawiali granic swojej rodzinie, bliscy mogą czuć się urażeni nagłym nieposłuszeństwem. Jeśli para jest jednak konsekwentna, z czasem udaje jej się wytworzyć swoją autonomię. Dodatkowo warto jest stawiać granie, ponieważ pomaga to oddzielić „my para” od „my rodzina (pochodzenia)”. Ułatwia to odnalezienie się w nowych rolach i rodzicom, i dzieciom, i ich partnerom życiowym.
Marta Kołacka
Ekspert MilionKobiet.pl

Marta Kołacka

seksuolog, psychologDodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Czwartek 03.01.2013 (aktualizacja: 2013-01-02)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
karolina5265
U nas na ślub nikt nie naciskał. Każdy z na wie, czego chce i teraz czekamy na ten piękny dzień. Jest tylko jeden kłopot. Nie potrafimy znaleźć kamerzysty. Nie umiemy w ogóle trafić na żadną dobrą ofertę. Możecie mi polecić coś? Słyszałam o stronie filmowanie-wesel.pl, ale jeszcze nie zdążyłam zerknąć.
Dodano: 2018-02-27 01:38:26 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×