Kto jest odporny na ziewanie?

Kiedy ktoś w waszym towarzystwie zaczyna ziewać, wy także to robicie? Nie każdy jednak ma tę przypadłość. Sprawdźcie, co na ten temat twierdzą naukowcy.

Kto jest odporny na ziewanie?

Ziewanie bywa "zaraźliwe" i zapewne dokładnie to znacie. Jednak nie wszyscy na nie reagują w ten sposób. Postanowili to sprawdzić psycholodzy z Baylor University. Ich zdaniem osoby posiadające cechy psychopatyczne są odporne na ziewanie. 

Dlaczego tak się dzieje? Badacze stwierdzili, że podatność na zarażenie się ziewaniem jest uzależniona od zdolności do odczuwania empatii.

Zobaczcie także: Czy telefon może wykryć depresję?


Brian Rundle twierdzi, że jeżeli zarażenie ziewaniem zależy od empatii człowieka, to należy zbadać osoby wykazujące cechy psychopatyczne. Nie jest tak, jak potocznie się uważa, że albo jesteś psychopatą albo nie. To cecha jak każda inna i może występować w różnym stopniu nasilenia - mówi naukowiec.

Badani najpierw wypełniali kwestionariusz, dzięki któremu określano natężenie cech ich osobowości. Kolejno oglądali oni 10-sekundowe materiały, na których ziewano, śmiano się i miano neutralną minę. Przez cały czas byli oni podłączeni do elektrod umieszczonych na powiekach, palcach i czole, dzięki którym mierzono natężenie ziewania oraz to, jak się zmienia napięcie mięśniowe i jak reagują na to nerwy oraz skóra.

Zobaczcie także: 5 prostych kroków które zapewnią udany poranek i dobry dzień

Doświadczenie wykazało, że im mniej ktoś ma w sobie empatii, tym rzadziej ziewa. Rundle jednak podkreśla, że: Pamiętajmy jednak, że ziewanie to nie test na psychopatię. To, że ktoś nie „odziewnie” nie oznacza jeszcze, że jest psychopatą.

Jako ciekawostka warto wiedzieć, że nie tylko ludzie "zarażają" się ziewaniem. Skłonne są do tego także psy i szympansy.Zobaczcie także:Źródło: Charaktery.eu
Foto: Shutterstock


Dodał(a): Natalia , Poniedziałek 31.08.2015 (aktualizacja: 2015-08-31)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×