Molestowanie w pracy - co możesz z tym zrobić?

Zobacz, co zrobisz, gdy padniesz ofiarą molestowania w pracy!

ThinkstockPhotos-525985487.jpg

Często zaczyna się od niewinnych żartów, zaczepek i niewinnych insynuacji. Wiele z nas woli tego nie dostrzegać, trochę to ignorować, by nie wyjść na kogoś, kto nie ma do siebie dystansu. To naiwne myślenie może zaszkodzić nie tylko nam. Nawet jeśli nam uda się uniknąć czy odciąć się od osoby, która wywiera na nas szkodliwy wpływ, niczego to nie zmieni. Być może kolejna osoba nie będzie miała tyle szczęścia. Co zatem można zrobić, gdy uważasz, że zachowanie osoby na wyższym stanowisku dawno przekroczyła granice rozsądku i jest Twoim zdaniem molestowaniem?Zobacz: TE GWIAZDY WYZNAŁY, ŻE BYŁY MOLESTOWANE SEKSUALNIE

Przede wszystkim: Nie czuj się winna. To nie Twoja wina, że taka rzecz się wydarzyła. To nie jest normalne zachowanie ani traktowanie pracownika.

Następnie: Postaw się. Spróbuj odwrócić nieco sytuację, pokaż, że się nie boisz albo że nie pozwalasz sobie na delikatne żarty z podtekstem seksualnym. Miej w pamięci, że tego typu traktowanie może negatywnie odbić się na Twoim zdrowiu psychicznym i postrzeganiu siebie samej. Im szybciej to przerwiesz, tym lepiej dla Ciebie. Postaraj się jasno wyrażać swoje zdanie i sprzeciwienie sytuacji. Nie ignoruj najmniejszego przejawu zachowania, które jest dla Ciebie nieprzyjemne czy powoduje u Ciebie dyskomfort. Zwróć delikatnie uwagę innym pracownikom - może się okazać, że nie jesteś jedyna.

Zobaczcie także: Po czym rozpoznać niepewność siebie?

Jeśli to nie pomoże: Zgłoś skargę do przełożonych bądź Państwowej Inspekcji Pracy. Jeśli rozmowa ani zwrócenie uwagi na nietypowe zachowanie nie wzbudzi u przełożonych podejrzeń ani nie przyniesie widocznych rezultatów, zwróć się do PIP-u. Możesz ją złożyć mailowo, wysłać pocztą bądź osobiście. Zgodnie z art. 184 § 1 Kodeksu pracy, Państwowa Inspekcja Pracy sprawuje nadzór i kontrolę przestrzegania prawa pracy i może przeprowadzić kontrolę w zakładzie pracy, w którym doszło do naruszenia praw pracowniczych. Zostaną Ci tam udzielone informacje, jakie środki prawne możesz zastosować w przypadku, gdy padłaś ofiarą molestowania. Jeśli zdecydujesz się wystąpić do sądu, zostaniesz szczegółowo poinformowana, jak napisać pozew.


Polecamy także: TEN WAŻNY POST O ZACZEPIANIU KOBIET ROZPRZESTRZENIŁ SIĘ W SIECI


Możesz również: Zebrać dowody na molestowanie - takie jak świadkowie, sms-y, wydrukowane maile czy dokładnie zanotowane nietypowe zachowania. Im więcej ich zbierzesz, tym większe szanse na udowodnienie w sądzie, że masz rację.


Źródło: EliteDaily, Infor

Zdjęcie: ThinkStockDodał(a): Anna Guzek , Piątek 12.02.2016 (aktualizacja: 2016-02-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×