On mi "to" zrobił

Molestowanie seksualne dzieci to w naszym kraju wciąż temat tabu. Bywa, że krzywdzone dziecko tak skrzętnie ukrywa swoją tajemnicę, że w końcu całkowicie wypiera ją z pamięci. Jako osoba dorosła trafia do terapeuty z powodu: uzależnienia, depresji, anoreksji czy problemów seksualnych. Być może jesteś jedną z tych kobiet, którym: wstyd, poczucie winy, odraza do własnego ciała i ogromne cierpienie zatruwają życie. Na dodatek nie znasz powodów swojego cierpienia. Jedynie czasami; w snach, niejasnych wspomnieniach wracają fragmenty obrazów z przeszłości.

On mi "to" zrobił

On mi "to" zrobił

 

Anna zgłosiła się do mnie z powodu zaburzeń łaknienia, na które cierpiała od czasów dojrzewania. Jak większość pacjentek chorujących na anoreksję, nie miała motywacji do leczenia. Miała dużą niedowagę, zaburzenia miesiączkowania, anemię, problemy z żołądkiem i początki osteoporozy. Powtarzała, że nadal jest za gruba i gdyby tylko udało jej się zrzucić jeszcze 5 kg., na pewno jej życie by się odmieniło. Po pół roku terapii okazało się, że Anna w dzieciństwie była molestowana przez ojczyma (od 3 do 16 roku życia).

Ujawnienie tajemnicy

Dzieci molestowane seksualnie, w dorosłym życiu zgłaszają się na terapię najczęściej z powodu: uzależnień, zaburzeń odżywiania, problemów relacyjnych czy seksualnych. Bardzo rzadko z powodu molestowania. I nie chodzi jedynie o wstyd, ale o niepamięć. W przeszłości dziecko dzieliło tę tajemnicę razem ze sprawcą molestowania, który często był dla niego osobą bliską (ojciec, ojczym, brat, sąsiad, przyjaciel rodziny), dziś dźwiga ją samotnie. Przekonanie, że robi coś złego, poczucie winy i wstydu, przywiązanie do sprawcy, konflikt lojalności – te wszystkie emocje spowodowały, że wspomnienia o przeszłości zostały głęboko wyparte, ale ciało je pamięta.

Momentem, w którym pojawia się świadomość tego, co się wydarzyło bywa choroba np. pęcherza i konieczność cewnikowania, albo ciąża czy poród. Kobiety molestowane w dzieciństwie często wchodzą w związki partnerskie z roli: sprawcy (zdradzają, mają wielu partnerów, upokarzają, odchodzą), albo z roli ofiary (pozwalają się zdradzać, oszukiwać, upokarzać itp.), bo taka relacja jest im znana i paradoksalnie, najbardziej bezpieczna.
Prawdopodobnie wiele ofiar molestowania na zawsze pozostanie ze swoją tajemnicą i mają do tego prawo, ale…


Dodał(a): Emilia Czaczkowska , Środa 04.07.2012 (aktualizacja: 2012-07-03)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
codzienna
To najgorsze co można zrobić każdej kobiecie a tym bardziej dziecku...
Dodano: 2012-07-21 22:44:18 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×