Otwórz oczy na miłość

W dobie randek internetowych i związków na odległość zawieranie znajomości z kimś, kto jest na wyciągnięcie ręki, wydaje się nudne i banalne. My jednak namawiamy: rozejrzyj się dookoła, aby nie przegapić szczęścia. Spójrz trochę przychylniej na przyjaciela z dzieciństwa lub znajomego z pracy.

romantyczne śniadanie


Kiedy w towarzystwie ktoś pyta parę: "Jak się poznaliście?", wszyscy oczekują barwnej opowieści w stylu: "On zniósł mnie na własnych plecach z Giewontu, kiedy złamałam nogę" albo "Zobaczyłem ją, kiedy wynurzała się z morza, i od razu się zakochałem". Jednak okazuje się, że tak naprawdę zdawali razem maturę albo spotkali się u znajomych na prywatce.

W oparach magii

Dlaczego lubimy słuchać niezwykłych historii miłosnych z wielkimi emocjami w tle? Ponieważ, jak piszą amerykańscy naukowcy Nicholas A. Christakis i James H. Fowler w książce "W sieci", sentymentalna wiara w znalezienie idealnego partnera często wiąże się z przeświadczeniem, że między tobą a osobą, która jest ci przeznaczona, musi być odpowiednia chemia albo że możliwe jest zakochanie się w sobie z kompletnie niewytłumaczalnych powodów. Uważamy, że stan zakochania jest czymś głęboko osobistym i trudnym do wytłumaczenia, i nie dostrzegamy, że to nasze otoczenie, a zwłaszcza sieć społeczna, w olbrzymim stopniu determinuje wybór partnera życiowego. Zwykle bowiem znajdujemy go nie na odległych wyspach, tylko w najbliższym otoczeniu.

Z badań CBOS wynika, że większość Polaków spotyka swoją drugą połówkę w pracy (ponad 34 %), w kręgu znajomych i przyjaciół (25 %), w szkole albo na uczelni (ok. 9 %). Ale coraz więcej ludzi korzysta też z wirtualnej swatki – portali randkowych i społecznościowych. Te same badania mówią bowiem, że aż 25 % dorosłych internautów poznało w sieci kogoś, z kim stworzyło mniej lub bardziej trwały związek.

Litania wymagań

Marzymy o romantycznej miłości, ale przede wszystkim o idealnym mężczyźnie. Bo choć jesteśmy nowoczesne, tak naprawdę wciąż wierzymy w królewicza z bajki. Doktor Tomasz Sobierajski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, uważa, że analizując oczekiwania kobiet wobec mężczyzn, można odnieść wrażenie, że pragniemy rzeczy niemożliwych. Otóż wymarzony mężczyzna powinien być samodzielny, kompetentny, si lny, zaradny, pomysłowy, ambitny, spokojny, pracowity, ujmujący, odpowiedzialny, troskliwy, niezależny, szczery, mądry, empatyczny i szanowany. – A do tego powinien jeszcze być sobą!

Jak wynika z powyższych cech, w Polsce nie jest łatwo być mężczyzną – podsumowuje Tomasz Sobierajski. Jaka jest więc najskuteczniejsza recepta na znalezienie wielkiej miłości? Należy zmniejszyć wymagania i poszerzyć liczbę znajomych. Bo jaką masz gwarancję, że ten, na którego czekasz, nie jest chłopakiem z sąsiedniego bloku albo sympatycznym facetem mówiącym ci "dzień dobry" na korytarzu? "Miłość jest dookoła" – jak śpiewa zespół Wet Wet Wet. Musisz tylko chcieć ją dostrzec.

Tekst: Maja Lenartowicz

Przeczytaj również:

Ja stworzyć udany związek?

Czego nie oczekiwać od mężczyzn?


Dodał(a): Katarzyna Bęza , Poniedziałek 05.03.2012 (aktualizacja: 2012-03-02)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
AleXandra83
Moja miłość to ... brat męża mojej kuzynki :) a poznaliśmy się u mnie w pracy. W dodatku na początku go nie lubiłam;) Życie jest naprawdę przewrotne, ale... pisze najciekawsze scenariusze :))
Dodano: 2012-04-12 16:08:37 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×