Powiedz głośno o swoich marzeniach!

Czy zdarzyło Ci się mieć cele, marzenia i ukrywać je przed ludźmi? Okazuje się, że takie działanie negatywnie wpływa na ich realizację. Specjaliści radzą: powiedz komuś o swoich celach a zyskasz pewność siebie i będziesz działał konsekwentnie.

Powiedz głośno o swoich marzeniach!

Powiedz głośno o swoich marzeniach!


Agnieszka zawsze chciała pojechać na wolontariat do Indii, od dawna jest to jej skryte marzenie. Nie powiedziała o tym nikomu, bo obawiała się reakcji otoczenia. Nie chciała walczyć z argumentami rodziców na temat chorób, dziecięcych pomysłów i priorytetów w życiu. Agnieszka zakopała swój cel i nigdy nie przystąpiła do jego realizacji. Porzuciła swoje marzenia. Ale nie musi tak być. Okazuje się, że podzielenie się swoimi celami czy marzeniami z innymi ludźmi wpływa pozytywnie na naszą motywację i sprawia, że jesteśmy bardziej pewni siebie. Nawet jeśli na początku musimy walczyć z obiekcjami naszego otoczenia.


Przełam się i powiedz wszystkim o swoim celu.

Masz już konkretny cel? Ruszaj z tą wiadomością w świat. Warto zacząć od najbliższych znajomych i rodziny. Opowiadając o swoim marzeniu zadbaj o to by twój głos był pewny, wyraźny (tylko nie krzycz). Dzięki temu wyprowadzasz cel ze swojej świadomości do świata realnego. Jeśli uda Ci się uzyskać wsparcie osób, z którymi podzielisz się swoim celem, łatwiej będzie Ci osiągnąć to co zamierzyłeś.

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles przeprowadzili eksperyment, który wykazał, że werbalizacja swoich emocji pomaga oswoić się z myślami i zmniejszyć strach. Badanie miało na celu walkę z fobiami. Dowiedziono, że osoby, które głośno mówiły o tym czego się boją, odczuwały mniejszy stres w kontakcie z bodźcem. Zatem metoda oparta na wyrażaniu swoich emocji i myśli, ma działanie terapeutyczne i pomaga zwiększyć pewność siebie. Pamiętajmy, że nasz strach jest nieracjonalny aż w 99% przypadków.Zadbaj o otoczenie

Realizacja celu czy marzenia to długa droga warto więc znaleźć przewodnika-mentora. Najlepiej jeśli znajdziesz osobę, która już ma doświadczenie. Zawsze możesz się z taką osobą podzielić swoimi sukcesami i porażkami, lub uzyskać wsparcie w chwilach zwątpienia.

Wsparcie otoczenia jest bardzo ważne dla wszystkich twoich celów, ponieważ zmniejsza stres, i wpływa pozytywnie na twoje samopoczucie. Postaraj się znaleźć osoby o podobnych zainteresowaniach jak twoje, dzięki nim poznasz lepiej siebie. Jak to zrobić? Jako narzędzie do ćwiczeń może posłużyć Internet. Jeśli wyjątkowo trudno jest Ci o czymś mówić, zamieść wpis anonimowo. Portale społecznościowe dają możliwość podzielenia się swoimi marzeniami i uzyskania wsparcia od internautów. Jedna osoba dużo łatwiej się podda, zniechęci, ulegnie niż grupa ludzi, która jest o czymś przekonana.

Zapewne okaże się, że nie wszyscy będą entuzjastycznie nastawieni do twoich pomysłów. Ale ważne jest by otaczać się pozytywnymi ludźmi, którzy pomagają nam się rozwinąć. Taka grupa wsparcia – grupa ludzi pozytywnych, optymistycznych, wytrwałych, pomaga osiągnąć sukces.

Nie bój się pokazać kim jesteś.

Podsumowując: Jeżeli masz marzenia, prośby lub życzenia i chcesz żeby się spełniły powiedz o nich innym. Trzymając je w tajemnicy trudno Ci będzie osiągnąć cel. Jeżeli inni uwierzą w Ciebie, Ty również mocniej w to uwierzysz.

Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: ThinkstockDodał(a): Marietta Figa , Środa 17.04.2013 (aktualizacja: 2013-04-17)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×