Prezenty prosto z serca

Każdy prezent to ważny symbol. Wiele mówi o tobie i o tym, co jest dla ciebie ważne, co tak naprawdę łączy cię z osobą, którą obdarowujesz. Jest sprawdzianem twojej relacji ze światem i z samą sobą.

Prezenty prosto z serca


Wszystkich pochłonęły przygotowania do Bożego Narodzenia. Dom lśni czystością. Dzieciaki z wypiekami na twarzy porządkują ozdoby choinkowe. Menu i lista gości przy wigilijnym stole prawie gotowe. Został jeszcze jeden punkt świątecznego scenariusza – prezenty. Pamiętasz, z jaką niecierpliwością czekałaś na Świętego Mikołaja, kiedy byłaś dzieckiem? A dziś? W sklepach wszystkiego pod dostatkiem, dlaczego więc na samą myśl, że trzeba coś wybrać, czujesz zdenerwowanie? Nie jesteś w tym odosobniona. W Stanach Zjednoczonych rytuał wręczania prezentów i związany z nim stres przedświątecznych zakupów stał się na tyle poważnym problemem, że zainteresowali się nim psychologowie.

Zdaniem dr. Williama Doherty z uniwersytetu w Minnesocie, dla większości z nas dawanie prezentów jest najbardziej denerwującą częścią świąt. Dlaczego? Bo dawanie, przyjmowanie i odwzajemnianie to niełatwa sztuka. Nie wymaga zasobnego portfela czy wyjątkowej pomysłowości, ale znajomości siebie i swoich emocji, umiejętności nawiązywania i podtrzymywania bliskich relacji. Także wyrażania emocji w formie symbolu. Prezent to przesłanie bez słów, że kogoś kochasz, lubisz, cenisz, a obdarowanie tej osoby, nawet drobiazgiem, sprawia ci przyjemność. Czy to w dzisiejszym świecie towar deficytowy?


Co ci w duszy gra

Z obdarowywaniem osób ci najbliższych pewnie nie masz problemu. Wiesz, o czym marzy twoje dziecko. Sama myśl o uśmiechu na jego buzi, kiedy znajdzie pod choinką maskotkę z ulubionego serialu albo grę komputerową, o której marzyło od dawna, powoduje, że wybór jest prosty. Albo książka o fotografii dla twojego mężczyzny, który ostatnio zainteresował się robieniem zdjęć. Taki prezent to znak więzi, symbol bliskości, powiedzenie bez słów: jesteś dla mnie ważny (ważna), cieszę się twoją radością, wiem, co lubisz.

Ale czasami nawet wybranie prezentu dla bliskiego może być problemem. Chodzisz po sklepach, a w głowie czujesz pustkę. Bywa, że kupujesz coś bardzo drogiego albo modnego, by w ten sposób usprawiedliwić nieumiejętność podjęcia decyzji. I wiesz co? To oznacza, że w waszej relacji coś zgrzyta.

Masz np. przyjaciółkę od serca, znacie się od lat. Zdarzało się, że nie miałyście czasu na spotkanie, ale pamiętałyście jedna o drugiej, byłyście na bieżąco z informacjami, co słychać u każdej z was. Zawsze wiedziałaś, co sprawiłoby jej przyjemność. Widząc w sklepie kolorową apaszkę, od razu pomyślałaś, że to prezent właśnie dla niej. A dziś zupełnie nie masz pomysłu, co jej podarować. Może ostatnio coś się między wami wydarzyło? Odczuwasz żal po ostatniej sprzeczce, zazdrość o nowego partnera, który jest dla niej ważniejszy od ciebie, albo rozczarowanie, że w tym roku zapomniała o twoich urodzinach? Pomyśl o tym. Może właśnie podarunek od serca będzie takim komunikatem: "Czuję, że ostatnio oddaliłyśmy się od siebie. Chciałabym to zmienić, bo jesteś dla mnie ważna".


Co się zawsze sprawdza

Zanim więc w tym roku zaczniesz nerwowo kupować prezenty, pomyśl o tym, że podarunek, który chcesz komuś wręczyć, jest cenną informacją o tobie. W ten sposób pokazujesz, na jakim etapie życia się znajdujesz, jak się zmieniłaś. Osoby bliskie, które dobrze cię znają, nawet jeśli twój prezent nie jest tym, o czym marzyły, na pewno go docenią. Bo dasz im informację o sobie i pokażesz, że chcesz się z nimi podzielić czymś, co jest dla ciebie ważne. Dlatego nie musisz szukać czegoś wymyślnego. Emocje i uczucia najlepiej wyrazić w sposób przemyślany, ale bardzo prosty. Zobacz, co proponujemy na prezent dla kogoś bliskiego.

List odręcznie napisany i włożony do eleganckiej koperty.
Możesz go podarować mężczyźnie swojego życia, dziecku, mamie albo przyjaciółce. I opisać jakąś ważną chwilę, którą wspólnie przeżyliście lub którą moglibyście przeżyć.
Taki prezent to komunikat:
Jesteś dla mnie ważny (ważna). Zobacz, jak wiele razem przeszliśmy. Ile pięknych momentów za nami, ile – przed nami.

Książka z dedykacją.
Wybierz stare, pamiątkowe wydanie albo pozycję, która z twojego punktu widzenia symbolizuje waszą relację. Napisz dedykację wyjaśniającą, dlaczego chcesz podarować akurat tę książkę.
Taki prezent to komunikat:
Nasza relacja jest dla mnie ważna, czuję się przy tobie bezpiecznie, jestem dla ciebie gotowa zrobić tak wiele.
Albo: Nie mam odwagi powiedzieć ci, że...

Bilety do kina, teatru, na koncert.
Są dobrą okazją do lepszego poznania się, odbudowania więzi, pokazania tego, co chciałabyś dzielić z obdarowaną osobą.
Taki prezent to komunikat:
Spędźmy razem więcej czasu. Chciałabym pogłębić naszą relację.

Ładne drobiazgi w określonej liczbie, np. osiem, w czerwonym kolorze, z okazji ósmych wspólnych świąt.
Nie muszą być drogie, istotne są ilość i kolor.

Taki prezent to komunikat: Dzielę z tobą ważne chwile twojego życia. Liczę, że będzie ich więcej.

Prezent własnoręcznie wykonany albo ozdobiony.
Może zaczęłaś malować albo hodować kwiaty? Podziel się tym, co dla ciebie ważne, z kimś, kto porusza twoje serce.
Taki prezent to komunikat:
Daję ci część siebie. Jesteś moją bratnią duszą.


A jak wybrać prezent dla osoby, o której mało wiesz albo której nie znasz zbyt dobrze? Co kupić teściowej twojej siostry, stryjkowi, którego nie widziałaś od lat, albo teściowej syna, za którą nie przepadasz? Nieśmiertelne skarpetki, album do zdjęć albo zestaw do przypraw? Nie lubisz dawać prezentów, o których z góry wiesz, że wylądują na dnie szuflady. Może warto się postarać i podpytać kogoś bliskiego, co sprawiłoby przyjemność tej osobie? Albo jeśli na wigilii będzie sporo osób, umówcie się z rodziną na losowanie, takie jak w szkole. Wymyślenie prezentu dla jednej konkretnej osoby będzie o wiele prostsze i będziesz mogła przeznaczyć na ten cel rozsądną kwotę. Możecie też się umówić, że kupujecie prezenty zbiorowe, dla pary albo dla rodziny, np. ekspres do kawy czy komplet płyt.


Odczytaj prawdziwe intencje

Czasami się zdarza, że prezent, który dostałaś, twoim zdaniem w ogóle do ciebie nie pasuje. Czujesz się rozczarowana i zawiedziona, że bliska ci osoba tym razem nie trafiła. A może się mylisz? Prezentowi, który zaskakuje, warto dać czas i poświęcić uwagę. Spróbować odkryć jego przesłanie. Bywa, że taki podarunek przekazuje oczekiwania darczyńcy. Pamiętasz, jak w zeszłym roku, kiedy urodził się wasz syn i byłaś nim zajęta i taka zmęczona, dostałaś od męża zmysłową bieliznę? To była bardzo cenna informacja: "Czuję się nieważny. Tęsknię za intymnymi chwilami". Jeśli nie rozumiesz intencji darczyńcy, zapytaj go, dlaczego zdecydował się akurat na taki prezent. Opowiadanie o tym, w jaki sposób wybraliśmy prezent i dlaczego właśnie ten, albo dołączony mały liścik czy bilecik z historią prezentu mają duże znaczenie.

Tekst: Ewa Klepacka-Gryz

Przeczytaj również:

Czarodziejski portfel

Szczęście można kupić


Dodał(a): Michalina Gruszka , Sobota 24.12.2011 (aktualizacja: 2011-12-24)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (7)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
MamiPatka
Ja kupiłam dla swojego dziecka lot w tunelu aerodynamicznym :D Chciałam coś innego mu zasponsorować niż jakieś zabawki które zaraz rzuci w kąt. Jesteśmy z wrocławia, więc jedziemy polatać w speedflyu
Dodano: 2018-11-30 13:36:36 Zgłoś nadużycie
czay
Według mnie najfajniejsze prezenty to takie, których nie możesz dać nikomu innemu, gdyż są zindywidualizowane za pomocą na przykład fotografią. Ja zawsze tak robię, gdy chcę pokazać komuś, że jest dla mnie wyjątkowy. Zawsze przy tym korzystam z usług drukarni A3Extra.
Dodano: 2018-09-04 10:13:42 Zgłoś nadużycie
klaja20
klaja20 Ja jestem fanką prezentów spersonalizowanych i takie w tym roku planuję wszystkim kupić. Wyjeżdżam z kraju z początkiem nowego roku i chcę, by bliscy mieli po mnie fajną pamiątkę. W sklepie http://floper.pl/ widziałam fajne skarbonki i pluszowe misie dla maluchów, oczywiście z ich imionami i chyba je kupię, a dla większych osób poszukam fartuchów bądź poduszek.
Dodano: 2018-06-20 11:26:12 Zgłoś nadużycie
Kasandra31
Wybieranie prezentów czy to z okazji Mikołaja, czy tych bożonarodzeniowych, to ogromne wyzwanie. Sama zawsze staram się sięgać to takie upominki, które sprawią obdarowanym nimi osobom dużo radości. Dlatego też tak bardzo podobają mi się propozycje na http://www.superprezenty.pl/ . Można tam znaleźć ciekawe pomysły na prezenty dla najbliższych, jak chociażby kurs barmański, możliwość uczestniczenia w kursie strzelania, czy ekskluzywne zabiegi relaksacyjne.
Dodano: 2015-12-19 12:14:46 Zgłoś nadużycie
Ania54
Ja kupiłam mężowi pod choinkę model do sklejania i był bardzo z niego zadowolony, niby to już dorosły mężczyzna... nie ma jak trafiony prezent, w razie gdybyście szukali takiego modelu tu można je dostać - http://revell.com.pl/modele-do-sklejania/
Dodano: 2014-01-29 13:35:32 Zgłoś nadużycie
damianultras
Obdarowywanie prezentami to najmilszy etap Świąt Bożego Narodzenia. Pisząc teraz list do Świętego Mikołaja życzyłbym sobie miłości. Święty Mikołaju pogadaj z tymi elfami, renifery niech wyruszą z nieba wprost do ludzi a mój prezent dotrze do mnie w najodpowiedniejszym do tego momencie.
Dodano: 2011-12-13 20:42:23 Zgłoś nadużycie
Lila
Bardzo interesujący artykuł, rzeczywiście - to, jaki kupujemy prezent informuje nie tylko o zainteresowaniach obdarowywanego, ale i o tym, kim jest/jaki jest - obdarowujący.
Dodano: 2011-12-12 12:54:30 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×