5 rzeczy, których potrzebuje dojrzała przyjaźń

Przyjaciołom zawdzięczamy bardzo wiele. To oni wspierają nasze najbardziej ekstrawaganckie pomysły i wypełniają nasze życie. Wtedy, kiedy jest dobrze i kiedy jest źle. Czas i odległość nie grają roli. Prawdziwa przyjaciółka nawet po kilku miesiącach rozłąki, nie skazuje przyjaźni na definitywne rozstanie. Jak zatem utrzymać prawdziwą, serdeczną przyjaźń przez lata? Z wysiłkiem, miłością i akceptacją. Oto pięć rzeczy, które sprawią, że przyjaźń będzie silna latami.

iStock-496947586 (1).jpg

Akceptuj i ucz się

Pierwszym krokiem udanej przyjaźni, jest akceptacja drugiej osoby taką, jaką jest. Oznacza to brak jakichkolwiek ocen. Pozwól jej być tym, kim jest. Cokolwiek oferuje, bierz to i akceptuj ją. Ona nie jest projektem, Ty też nie, więc nie kwestionuj jej wyborów, jak psychoterapeutka. Wykaż się odpowiednim wsparciem i pamiętaj, że Wasza przyjaźń będzie stawała się z dnia na dzień silniejsza, nie tylko przez godziny spędzone na zakupach, ale właśnie przez sytuacje, które wbrew pozorom mogłyby Was podzielić. Wielkie przyjaźnie polegają na uczeniu się siebie nawzajem i poszerzaniu swoich granic.

Bądź sobą

Musisz być sobą, w przeciwnym wypadku przyjaźń nie będzie funkcjonowała prawidłowo. Nie można zaakceptować kogoś takim, jakim jest, jeśli w rzeczywistości nie kocha się siebie. Musisz być wrażliwa i uczciwa. To jedyny sposób na zbudowanie więzi, która będzie trwała nawet w trudnych chwilach.

Zero oczekiwań

Ogromne oczekiwania, w stosunku do drugiej osoby, bardzo negatywnie wpływają na relację. Wszystko dlatego, że w rzeczywistości oczekiwania te, są naszymi problemami. Nie możesz zmusić kogoś do tego, aby był w takim samym stopniu zaangażowany w przyjaźń, jak Ty jesteś. Dlatego tak ważne jest, aby otaczać się wieloma przyjaciółmi, wtedy wypełniają Twoje życie na wiele sposobów. Wyeliminowanie nawyku zbyt dużych oczekiwań w stosunku do drugiej osoby, nie oznacza, że nie możesz mieć swoich potrzeb. Jeśli czegoś chcesz, po prostu to powiedz.

Wspólne zainteresowania

Podobnie, jak w romantycznych związkach w przyjaźni warto mieć wspólne zainteresowania. Nie muszą być takie same, mogą się nawet bardzo różnić, chodzi o to, aby zbiegały się w jednym wspólnym punkcie. Podobne podejście do celów życiowych oraz działań w dłuższej perspektywie łączy ludzi.

Zostaw swoje ego za drzwiami

Aby przyjaźń była zdrowa i trwała należy bez dwóch zdań świętować swoje wzajemne sukcesy. W przyjaźni nie ma miejsca na zazdrość i kopanie dołków. Wspieraj swoją przyjaciółkę i bądź  jej cheerleaderką, a jeśli jest taka potrzeba, stań się dla niej wykwalifikowanym bokserem, który ją obroni. Pomóż jej przejść przez przeszkody słowami wsparcia, miłości i zachęty. Wykorzystaj swoje mocne strony, aby zrównoważyć swoje słabości.

Zdjęcie: iStock