Często się denerwujesz? Zobacz, jak radzić sobie z emocjami

Oto trzyetapowy sposób definiowania wartości. Sprawdź, czy Twój gniew jest uzasadniony.

iStock-497866588.jpg

Przypominasz sobie ostatnią rzecz, która naprawdę Cię zdenerwowała i przeżywałaś ją przez wiele dni? Dręczące sytuacje wskazują na to, kim jesteś i jaka jest Twoja wartość. Wartości są osobistym zestawem zasad, które mają kluczowe znaczenie dla szczęścia, zadowolenia i celu życiowego. Wpływają na twoje reakcje, uczucia i zachowania. To okulary, które codziennie wkładasz, patrząc na świat. Żyj w zgodzie z podstawowymi wartościami. Pomogą Ci poczuć energię, pewność siebie i optymizm.

Jeśli często odczuwasz zdenerwowanie i nie wiesz, jak sobie z nim radzić, wypróbuj trzyetapowego sposobu definiowania wartości. Zobacz, czy Twój gniew jest uzasadniony:

1.  Kartkę papieru podziel na dwie kolumny. Jedną z nich zatytułuj „sytuacje, które mnie denerwują”, drugą „wartości”. 

2. W pierwszej kolumnie wpisz trzy najbardziej irytujące sytuacje, które kiedykolwiek przeżyłaś. Co sprawia, że czujesz się zła i poirytowana? Dlaczego mają wpływ na Twoje samopoczucie


3. W kolumnie drugiej zanotuj przeciwieństwo tych sytuacji. Dla przykładu, jeśli denerwuje Cię spóźnialstwo, w drugiej kolumnie wpisz: odpowiedzialność, terminowość. 


Następnym razem, gdy poczujesz się zdenerwowana, przyjrzyj się liście, aby zobaczyć, które z Twoich wartości zostały naruszone. Podczas szybkiego rekonesansu odzyskasz skupienie i spokój. Weźmiesz pod uwagę swoje uczucia, dzięki czemu przywrócisz wiarę w podstawowe wartości, które wyznajesz. 


Kiedy uświadomisz sobie, że są inne od tych, które wyznają niszczyciele Twojego dobrego humoru, będziesz mogła wyłączyć ich ze swojego otoczenia lub zdecydujesz ile czasu i energii będziesz im poświęcać, na dalszym etapie swojego życia. Unikniesz sytuacji, które powodują w Tobie emocjonalne spustoszenie

Zdjęcie: iStockDodał(a): Małgorzata Rosiak , Czwartek 29.06.2017 (aktualizacja: 2017-06-29)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×