Jak rozpoznać toksyczną przyjaźń i jak odzyskać kontrolę nad własnym życiem?

Uwolnij się od energetycznych wampirów i pokochaj siebie na nowo!

iStock-505630210.jpg

Przyjaźń to relacja, która powinna sprzyjać wzajemnemu budowaniu poczucia własnej wartości oraz ufności. Jest fantastycznym polem do doskonalenia umiejętności komunikacyjnych we wszystkich związkach, zarówno platonicznych, jak i miłosnych. Jeśli przyjaźń jest toksyczna, wszystkie te korzyści zamieniają się w negatywy. Podupada zdrowie psychiczne, emocjonalne oraz fizyczne.

Prawdziwa przyjaźń to ta, dzięki której czujesz się doceniana za to, kim jesteś. Prawdziwy przyjaciel zawsze będzie stanowił Twoje wsparcie, ponieważ dzielicie podstawowe wartości, takie jak uczciwość i wdzięczność. Oczywiście często różnicie się opiniami, co czyni przyjaźń jeszcze ciekawszą i daje nowe perspektywy.

Toksyczna przyjaźń rozwija się dopiero po upływie pewnego czasu. Wrogowie w skórze przyjaciół mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia poczucia własnej wartości. Toksyczność w relacji przyjaciół wzbudza wątpliwości dotyczące tego, kim jesteś. Samoocena toksycznego przyjaciela rośnie, kiedy ten czuje, że ma nad Tobą kontrolę. Tymczasem budowanie poczucia własnej wartości może być podróżą na całe życie.

Toksyczni ludzie atakują werbalnie, umysłowo, emocjonalnie i fizycznie. Dlaczego to robią? Wszystkie ataki są podświadome. Toksyczny przyjaciel kontroluje, ponieważ czuje, że nie ma kontroli nad własnym życiem. To daje mu siłę.

Co należy robić, kiedy zauważy się atak?

Rozważmy pewną sytuację. Kobieta, którą uznałaś za przyjaciółkę, jest niepewna siebie i czuje się źle. Widzi, że jesteś dobrym celem, ponieważ zdobyła Twoje zaufanie i wie, co jest dla Ciebie ważne. Wie również, których przycisków użyć, aby Cię zdenerwować. Kiedy dopuści się ataku i uda jej się wywołać Twój ból, jej misja się zakończy. Teraz czuje się silna i wydaje się jej, że ma nad sobą kontrolę, ponieważ zyskała kontrolę nad Twoim samopoczuciem. A ponieważ poczucie toksycznej kontroli jest ulotne, atak może powtórzyć się za tydzień, godzinę, a nawet za kilka minut.

Taka sytuacja ma doprowadzić do poczucia wywołania mętliku w Twojej głowie. Toksyczne osoby, po ataku mogą pocieszać, dlatego wydaje Ci się, że pomimo tego, iż Cię zraniła, nadal jest Twoją przyjaciółką. Teraz już wiesz, dlaczego czujesz się tak niepewnie i nieswojo w jej towarzystwie.

Toksyczne przyjaciółki to królowe dramatu. Uwielbiają dramatyczne gry, ale te wymagają aktorów i widowni, dlatego tak często przyciągają ludzi. Nie boją się publicznie Cię obrażać lub boleśnie żartować. Wymagają uwagi, a jej ciągła potrzeba jest wyczerpująca. W końcu może doprowadzić to do tego, że zaczniesz się zastanawiać, czy to z Tobą jest wszystko w porządku. Jasną stroną tejże sytuacji jest to, że kiedy przestaniesz uczestniczyć w tej grze lub nieco się wycofasz, toksyczna przyjaciółka znajdzie kogoś innego, kto da jej moc.

Jak odejść z toksycznej relacji?

 

Odejście od toksycznego przyjaciela jest łatwiejsze niż Ci się wydaje. Teraz gdy już wiesz, jak go rozpoznać, możesz stać się dla niego niedostępna. Weź pod uwagę, że wcześniej stanowiłaś łatwy cel, dlatego możesz być narażona na nieprzyjemne uwagi, które zmuszą Cię do kontaktu. Toksyczni przyjaciele często dopuszczają się manipulacji oraz szantażu. Pamiętaj, że już nie jesteś jedną z aktorek. Odejście da Ci możliwość stworzenia przestrzeni dla prawdziwej, zdrowej przyjaźni.

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Wtorek 15.08.2017 (aktualizacja: 2017-08-11)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×