Jak sobie radzić z nadmiarem bodźców i w końcu się zrelaksować?

Czujesz, że od jakiegoś czasu nie jesteś w stanie w pełni odpocząć? Zobacz, jak się pozbyć niepotrzebnych rzeczy, które Cię rozpraszają!

gotujacazaba.jpg

W pracy rozpraszają Cię wiadomości od znajomych, a kiedy wracasz do domu, musisz koniecznie zajrzeć do służbowych maili? W tym samym czasie rozmawiasz przez telefon i rozwieszasz pranie? Chyba każda z nas to zna. Jak radzić sobie z taką liczbą bodźców?

Monitoruj 

Zacznij zwracać większą uwagę na to, jak reagujesz na smsy i telefony. Jeżeli brak wiadomości oznacza dla Ciebie dyskomfort, pora zacząć się martwić. Możliwe, że wpadłaś w pewnego rodzaju pułapkę- męczy Cię ciągłe reagowanie na zaczepki znajomych i kolegów z pracy, jednak z drugiej strony źle się bez tego czujesz. Obserwacja własnych zachowań pozwoli Ci "odciąć" się od szkodliwych nawyków. Postaraj się w miarę możliwości ograniczać niepotrzebne bodźce, na przykład nie włączając komputera po powrocie do domu.

ODDYCHAJ!

Kiedy ostatnio udało Ci się wyjechać z dala od miejsca zamieszkania i usłyszeć prawdziwą ciszę? Postaraj się choć raz w tygodniu zapewnić sobie taki odpoczynek. Na początku możesz czuć się nieswojo, jednak Twój organizm szybko odwdzięczy Ci się za podarowaną mu ciszę! Pamiętaj, że codzienne wysypianie się nie wystarczy, abyś czuła się wypoczęta i szczęśliwa- czasami warto pozwolić sobie na "oddech", choćby krótki.

Rozdzielaj pracę i dom

Masz w zwyczaju wracać do domu i siadać "na chwilę" do służbowych obowiązków? Nie pozwól, aby przestrzeń, która kojarzy Ci się z wypoczynkiem i momentem wytchnienia, stała się miejscem wypełnionym stresem. Po wyjściu z pracy staraj się zawsze wyłączać telefon. Ta zasada dotyczy również kontaktów ze znajomymi. Nie musisz odpisywać na wszystkie wiadomości od razu. 

Dbaj o własną przestrzeń 

Postaraj się znaleźć choć jedno miejsce, w którym jesteś w stanie usłyszeć własne myśli. Może to być ulubiona przestrzeń w domu, pobliski park czy kawiarnia. Naucz się odpoczywać we własnym towarzystwie- to naprawdę działa! 

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Niedziela 20.08.2017 (aktualizacja: 2017-08-19)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×