Osobowość wieloraka- jak rozpoznać zaburzenie?

Tzw. rozdwojenie jaźni to poważne zaburzenie, które nieleczone może doprowadzić do wielu tragicznych konsekwencji. Jak je rozpoznać?

osobowoscwielorak.jpg

Rozdwojenie jaźni to inaczej występowanie u jednej osoby co najmniej dwóch różnych osobowości. Co ciekawe, zazwyczaj różnią się one od siebie diametralnie... Oznacza to, że chory cały czas odczuwa niepokój i nie jest w stanie rozpoznać swojego prawdziwego "ja".

Osobowość wieloraka bardzo często mylona jest ze schizofrenią, są to jednak dwa odrębne zaburzenia. Skąd bierze się rozdwojenie jaźni? Przyczyn należy upatrywać w trudnych doświadczeniach z dzieciństwa. Traumatyczne przeżycia niekiedy powodują, że w naszym umyśle powstaje odrębna "osoba", do której uciekamy w każdym trudnym momencie. Dzięki temu osoba cierpiąca na rozdwojenie jaźni jest w stanie normalnie funkcjonować i wykonywać codzienne obowiązki, bez ciągłego powracania do bolesnej przeszłości. Nie oznacza to jednak, że cierpiąca osoba w pełni uwalnia się od wspomnień... Wręcz przeciwnie. Nieleczona osobowość wieloraka niesie za sobą poważne konsekwencje. Oto niektóre, nieswoiste objawy, po których rozpoznasz, że u danej osoby można podejrzewać zaburzenie:

Bardzo gwałtowne zmiany nastrojów

Nie chodzi tutaj o gorsze samopoczucie występujące naprzemiennie ze szczęśliwymi momentami- takie stany zdarzają się każdemu z nas. Jeśli jednak osoba z Twojego otoczenia nagle dostaje ataku paniki lub staje się nienaturalnie pobudzona i towarzyska, czas zacząć się martwić. Między odmiennymi stanami cierpiącej osoby mija zazwyczaj jedynie kilka minut...

AUTOAGRESJA

Osoba cierpiąca na rozdwojenie jaźni nie zgadza się ze swoim stanem- wieczne przechodzenie od jednej osobowości do drugiej to dla niej ogromna męka. Napady agresji mające na celu zniszczenie jednej z postaci występują u chorych bardzo często.

Kompulsywne zachowania

Zauważyłaś, że Twoja znajoma musi kilkukrotnie wrócić się do domu i sprawdzić, czy wszystkie lustra są na pewno równo powieszone na ścianie? Być może robi inne równie dziwne rzeczy? W takiej sytuacji warto zapytać, co się dzieje. Kompulsywne zachowania mogą być również przejawem nerwicy.

Jak leczyć schorzenie? Liczy się przede wszystkim szybkie postawienie diagnozy. Następnie chory korzysta z hipnozy, podczas której terapeuta stara się wydobyć z niego stan emocjonalny, który doprowadził do choroby. Terapia przewiduje także naukę radzenia sobie ze stresem, który jest nieodłącznym elementem tego typu zaburzeń. 

Jak informujemy jednak powyżej, takie nieswoiste objawy nie są jedynie zwiastunami tego zaburzenia, ale mogą świadczyć także o innych przypadłościach psychicznych. Jeśli zauważasz je u siebie lub u bliskiej osoby, warto skontaktować się z psychologiem lub psychiatrą. 

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Poniedziałek 08.05.2017 (aktualizacja: 2017-05-08)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×