Samotność konstruktywna - na czym polega?

Co wyzwala w nas odosobnienie i czy zawsze są to negatywne emocje? Niekoniecznie!

samotnosckonstrukt.jpg

Twoja samotność codziennie doprowadza Cię do łez? Okazuje się, że uczucie odosobnienia wcale nie musi być takie złe i czasami... warto się na nie zdecydować. Na czym polega samotność konstruktywna?

To sytuacja, która wymaga przede wszystkim niesamowitej odwagi- jest to inaczej zgoda na samotność i świadoma decyzja. Izolacja, na którą decydujemy się sami, aby odciąć się od toksycznego środowiska to najlepsze, co możemy zrobić dla własnej równowagi psychicznej. Spełnienie potrzeby odcięcia się od otoczenia może przynieść Ci więcej niż myślisz. Samotność z wyboru uczy nas, że jesteśmy w stanie pokonać każdą przeszkodę dzięki temu, że możemy liczyć na samych siebie. Takie uczucie sprawia, że po "powrocie" do przyjaciół nie będziemy już nawiązywać toksycznych relacji polegających jedynie na oczekiwaniu pomocy od drugiego człowieka czy wyniszczaniu samego siebie.

Warto pamiętać, że niektóre ważne rzeczy dzieją się w nas tylko wtedy, gdy jesteśmy sami. Cisza i brak "dobrych rad" pozwalają wsłuchać się w najskrytsze tajemnice, do których nie przyznajemy się w codziennym życiu. Każdy z nas potrzebuje takiego momentu dla siebie, zanim będzie za późno.

Samotność we dwoje 

Nie ma nic straszniejszego niż samotność wśród ludzi. Mimo że nie zawsze to oni wywołują uczucie pustki, możliwe że jesteś po prostu nieszczęśliwa sama ze sobą. Nic dziwnego, że Twój ukochany czy najlepsza przyjaciółka nie wywołują w takiej sytuacji Twojej radości. Pamiętaj, że aby tworzyć zdrowe relacje z otaczającymi Cię ludźmi, musisz przede wszystkim zapanować nad własnymi emocjami i pokochać siebie. Z kolei jeśli czujesz, że główną przyczyną Twojego nieszczęścia jest wyniszczająca Cię, toksyczna relacja, miej odwagę zrezygnować z niej jak najszybciej. 

Podróż do wnętrza. Kiedy?

Po czym poznać, że pora zadbać o własne wnętrze? Zazwyczaj wtedy, kiedy każdy nowy dzień jest dla Ciebie jedynie udręką polegającą na wypełnieniu konkretnych obowiązków. Pamiętaj, że to nie tak powinno wyglądać Twoje życie i nastawienie do świata. Zanim zastanowisz się, jak sobie pomóc, zacznij szczerze rozmawiać z ludźmi wokół siebie. Pamiętaj, że jeśli są to wartościowe relacje, z pewnością spotkasz się ze zrozumieniem. Świadomy wybór samotności, bez względu na to, ile czasu będzie ona trwała, to skuteczna terapia w walce z piętrzącymi się problemami.

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Wtorek 13.06.2017 (aktualizacja: 2017-06-13)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×