5 etapów, przez które przechodzi związek- zgodnie z badaniami naukowymi

Zobacz, co dzieje się z Twoim ciałem, kiedy się zakochujesz.

iStock-492150533zakochanie.jpg

Wszystkie wiemy, że miłość jest niesamowita, ale czy naprawdę zdajesz sobie sprawę, co dzieje się z Twoim ciałem, kiedy się zakochujesz? To jak poczucie szaleństwa. Czujesz, że z Twoim brzuchem jest coś nie tak, ale przysłowiowe motyle sprawiają, że jest to przyjemne uczucie. Najnowsze badania przeprowadzone na mózgach osób zakochanych, opisują pięć etapów, przez które przechodzi każdy związek. Oto one:

Motyle

To jeden z najprzyjemniejszych momentów zakochania. W niektórych przypadkach może być nie do zniesienia, ale jeśli obydwoje czujecie chemię, to najwspanialsze uczucie na świecie. Badanie wykazało, że 56% ludzi w pierwszym stadium zakochania zauważyło również wyraźny wzrost popędu seksualnego. 

Budowanie

To stadium zaczyna się wtedy, kiedy ciało się uspokaja. Według naukowców uwalniane są neurochemikalia, które mają wpływ na serce oraz obszary przyjemności. Naukowcy twierdzą, że to uczucie porównywalne do tego po spożyciu narkotyków. Doświadcza się tak zwanego „szczęśliwego lęku”. 

Asymilacja

Podczas etapu asymilacji, zaczynasz zastanawiać się, czy wszystko jest w porządku. Zadajesz sobie pytanie, czy jest to coś, czego naprawdę chcesz i czy jesteś w stanie stworzyć związek długoterminowy. Nie chodzi o wielkie wątpliwości. Chodzi o próbę zrozumienia, co jest dla Ciebie najważniejsze i czy partner rzeczywiście zaspokaja Twoje potrzeby

Szczerość

Według badaczy, ten etap dotyczy strachu związanego z pokazaniem swojej prawdziwej twarzy. Może się wydawać, że to ryzykowne, więc zazwyczaj na tym etapie zaczyna pojawiać się również stres. Badania wykazały, że zwiększonej wrażliwości doświadcza 15% z badanych osób. Zaczynamy zauważać dziwactwa partnera, ale także ujawniamy swoje przyzwyczajenia. 


Stabilizacja

Po wzlotach, upadkach i wątpliwościach nadchodzi ostatni etap stabilizacji, który sprawia, że zaczynasz czuć się bezpiecznie.  Organizm zaczyna wytwarzać wazopresynę, czyli hormon, który wydziela się również podczas orgazmu. W Twoim ciele pojawia się silne uczucie przywiązania. Na tym etapie pary są bardzo szczęśliwe, nawet jeśli początkowa intensywność jest już wyczerpana. Według naukowców to w zasadzie najszczęśliwszy etap związku. Jeśli nadal masz motyle, jesteś prawdziwą szczęściarą!

Zdjęcie: iStock

Źródło: yourtango


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Poniedziałek 10.07.2017 (aktualizacja: 2017-07-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×