5 rzeczy, których nie należy mówić wdowie

Utrata ukochanej osoby jest jak cios w serce. Czasami bywa tak, że wraz ze śmiercią, z otoczenia płyną szkodliwe spojrzenia, niewygodny język ciała, nieczułe komentarze i wymuszone rozmowy. A to tylko pogarsza stan osoby, która właśnie straciła kawałek siebie. Oto pięć komentarzy, które w takiej sytuacji należy zachować dla siebie.

iStock-518593068.jpg

Widocznie tak miało być

Ta bezduszna uwaga może przyprawić jedynie o wściekłość. Bez względu na to, jak blisko jesteś z kobietą, która właśnie straciła swojego mężczyznę, pamiętaj, że nie tędy droga. Takie zdanie dla wdowy przeżywającej żałobę, będzie brzmiało: „dobrze, że on umarł”. Każdy ma własne sposoby na radzenie sobie ze stratą i pocieszenie bliskich, ale ten jest zdecydowanie najgorszy i lepiej zachować go dla siebie. Postaraj się znaleźć w głębi serca nieco więcej empatii.

Masz prawo być zła

Wyobraź sobie, że wdowa ma prawo być zła na świat, obwiniać Boga i siebie oraz nie chcieć patrzeć na szczęśliwe pary lub świeżo upieczone matki, które cieszą się nowym życiem. Gdy ktoś próbuje przekonać kobietę ze złamanym sercem, że jej gniew jest uzasadniony, tylko intensyfikuje jej negatywne uczucia do otocznia i dolewa oliwę do ognia.

Tak mi ciężko, nie wiem, jak Ty sobie z tym radzisz

To najbardziej egoistyczne zdanie, jakie można wypowiedzieć do kobiety, która straciła męża. Niezależnie od tego, jak bliski dla osoby, która je wypowiada, był mąż wdowy, absolutnie nie wolno go wymawiać. Gdyby owdowiała kobiet miała możliwość magicznego wskrzeszenia, na pewno wykorzystałaby tę moc. Teraz musi sobie radzić z tą sytuacją w ten, a nie inny sposób, ponieważ nie ma innej możliwości.

Jak się masz?

Czy osoba, która zadaje to pytanie wdowie, naprawdę chce wiedzieć, jak ona się czuje? Ponieważ prawda jest naprawdę ponura i niewiele osób udźwignęłoby ją. Jeśli ktoś myśli, że wdowa żyje z dnia na dzień, powinien raczej uświadomić sobie, że żyje zmuszając się do wykonywania nawet najmniejszych czynności, w tym jedzenia czy otwierania oczu.

On zawsze będzie przy tobie

Ten komentarz w dużej mierze dotyczy dziecka. Z jednej strony jest to ogromny przywilej móc mieć przy sobie część mężczyzny, który odszedł, z drugiej ogromny ból, który przynosi każda chwila, kiedy matka zastanawia się, jak wyglądałoby życie, kiedy wszyscy byliby razem. To zdecydowanie za każdym razem łamie serce na nowo.

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Poniedziałek 20.03.2017 (aktualizacja: 2017-03-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×