5 znaków, które świadczą o tym, że wychowałaś się w toksycznym domu

Kwestia toksycznych rodziców to często powód, przez który kanapy terapeutów są tak oblegane. Ty również czujesz, że nie radzisz sobie z niektórymi sytuacjami życiowymi? Oto sygnały, że wychowałaś się z toksycznymi rodzicami.

iStock-174933032.jpg

W oczach rodziców czujesz się bezużyteczna

Według dr Susan Forward jednej z najbardziej znanych amerykańskich psychoterapeutek, autorki wielu bestsellerów, między innymi "Toksyczne namiętności" oraz "Szantaż emocjonalny", jeśli jesteś dorosłą kobietą i czujesz, że wciąż nie zadowalasz rodziców, pomimo tego, że na swoim koncie masz już wspaniałą karierę, rodzinę, zainteresowania i przyjaciół, najprawdopodobniej jest to wynikiem toksycznego wychowania. Jeśli np. rodzice nieustannie powtarzali Tobie, jako małej dziewczynce, że wszystko robisz źle, to jedna z najbardziej wyraźnych znaków toksyczności Waszej relacji. Jak ktokolwiek ma odnieść sukces lub być szczęśliwym człowiekiem utrzymującym zdrowe relacje z otoczeniem skoro przez całe dzieciństwo powtarzano mu, że jest bezwartościowy i nigdy niewystarczająco dobry? Jeśli czujesz, że ten problem dotyczy również Ciebie, rozmowa z terapeutą może okazać się najlepszą inwestycją.

Rodzice ignorowali Twoje potrzeby emocjonalne

Bycie rodzicem to bardzo ciężka praca, a jej głównym filarem jest zaspokajanie potrzeb emocjonalnych dziecka. Jeśli tak się nie dzieje, nie ma mowy, że dziecko, jako osoba dorosła będzie prawidłowo radziło sobie z emocjami. Lata nieszczęśliwego dzieciństwa na pewno odbiją się na psychice dorosłego. Jeśli obwinianie rodziców za kłopoty, z którymi borykasz się jako osoba dorosła, nie jest produktywne, być może czas zdobyć się na zerwanie bliskich stosunków. Zastanów się, jeśli nie udało Ci się uciec od toksyczności, którą rodzice wnieśli do Twojego życia, to jak wciąż mogą wpływać na Twoje samopoczucie emocjonalne.

Byłaś przedmiotem werbalnej lub fizycznej przemocy

Wszelkiego rodzaju nadużycia w stosunku do dzieci nie powinny być tolerowane, ale są szczególnie szkodliwe, jeśli chodzi o te ze strony rodziców. Ci, którzy werbalnie lub fizycznie znęcają się nad dziećmi, pozostawiają na ich psychice nieodwracalne obrażenia. Większość rzeczy na tej liście można uznać za pewną formę przemocy. Ważne jest, aby umieć rozpoznać problem na własną rękę.

Rodzice nie chcą, abyś była niezależna

Uzyskanie samodzielności jest jednym z najważniejszych doświadczeń w życiu człowieka. Jednakże istnieją rodzice, którzy zdecydowali, że ich dzieci nie będą miały możliwości jej osiągnąć. Jeśli rodzice umożliwiają dzieciom, bycie niezależnymi utwierdzają je w przekonaniu, że są kompetentne i zdolne do dbania o siebie. Jeżeli wychowywałaś się z toksycznym rodzicem, najprawdopodobniej masz problem w życiu na własną rękę, co przynosi dramatyczne konsekwencje w każdym aspekcie Twojego życia.

Uczucia rodziców są ważniejsze niż Twoje

Według specjalistów toksyczni rodzice zawsze stawiają swoje uczucia ponad uczuciami dzieci. Niestety, rodzic, który nadaje wyższą wartość swoim potrzebom emocjonalnym, naraża dziecko na katastrofę, ponieważ dorosłe dzieci często poświęcają swoje własne szczęście na rzecz szczęścia rodziców. Kiedy jedno z nich jest zdenerwowane, a Ty od razu przejmujesz to uczucie, to nie jest zdrowa relacja.

Zdjęcie: iStock

Źródło: cheatsheet 


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Poniedziałek 27.03.2017 (aktualizacja: 2017-03-27)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×