Ciało daje Ci wskazówki, że to ten jedyny!

Każda kobieta z pewnością pamięta dzień, w którym spotkała miłość swojego życia. Jednak zastanawiałaś się kiedyś, co sprawiło, że na jego widok poczułaś motyle w brzuchu, a serce zaczęło walić jak młotem? Naukowcy odpowiadają na pytanie, dlaczego nasze ciało reaguje w dziwny sposób na osoby, które są nam pisane.

iStock_78219963_SMALL (1).jpg

Pamiętasz, co wywołało w Tobie pierwsze objawy zakochania? Jego błyszczące oczy, miłość do zwierząt, a może szyk i elegancja? Pomimo wszystkich zakamarków pamięci, na które chce wskazać Twoje serce, okazuje się, że to żadna z tych rzeczy. Według ostatnich badań opublikowanych w Nature niestety przyczyny nie są tak seksowne, jak mogłoby się wydawać. Odpowiedzialny za zakochanie jest kod genetyczny!

Każdy organizm ludzki posiada tak zwane HLA, czyli antygeny leukocytarne, które pomagają odróżnić mu komórki własne od niechcianych wirusów i bakterii. Okazuje się, że może mieć również niezwykły wpływ na przyciąganie. Naukowcy przebadali około 300 par i uznali, że przyciąganie następuje wtedy, kiedy geny partnerów diametralnie różnią się od siebie. Im większe prawdopodobieństwo odmienności, tym większa szansa na korelację z pożądaniem, seksualnością i chęcią prokreacji. W skrócie – to geny określają, jak bardzo chcesz zrobić „to” z partnerem! Jednocześnie potwierdza się teza, że to przeciwieństwa się przyciągają.

Również dzięki nim uważasz, że Twoja druga połówka pachnie idealnie. Specjaliści potwierdzili, że większość par, których antygeny się różniły, byli skłonni twierdzić, że ich partner pachnie cudownie, nawet jeśli zapach nie odpowiadał innym osobom, biorącym udział w badaniu. Odmienność genetyczną bowiem najłatwiej wykrywamy przez węch, dzięki wytwarzanym przez organizm feromonom. Naukowcy odkryli również, że zażywanie pigułek antykoncepcyjnych zaburza działanie tego mechanizmu. Kobieta stosująca antykoncepcję hormonalną ma większą szansę na związanie się z mężczyzną o podobnym do swojego zestawie genów!

Wszystko to może wydawać się dziwne i brzmieć, jak ciekawa idea wykrzyczana na straganie z warzywami, jednak ewolucja faktycznie niesie za sobą korzyści. Naukowcy przeprowadzili podobne badania na zwierzętach, a to, co odkryli może mieć również ogromny wpływ na naukę o człowieku. Jeśli zwierzęta o zupełnie odmiennym układzie HLA z różnych gatunków w przyszłości połączyłyby się, stworzyłyby dziecko z supermocnym układem odpornościowym!

Z tego wynika, że zamiast pytać potencjalnego partnera o znak zodiaku, powinno się raczej zadawać pytanie o jego układ zgodności tkankowej.

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Zosia Brzezicka , Czwartek 06.10.2016 (aktualizacja: 2016-10-06)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×