Gaslighting. Na czym polega forma przemocy, która spycha Cię do świata wyobraźni?

Gaslighting to termin, który może brzmieć obco, jednak każda z nas miała z nim choć raz do czynienia w praktyce. Na czym polega najsubtelniejsza, a przy tym niosąca największe zagrożenie, przemoc?

gaslighting.jpg

Czy kiedykolwiek czułaś się jakbyś była szalona? Mogło się to wydarzyć w kłótni z pracodawcą lub codziennych rozmowach z partnerem. Gaslighting to nic innego jak wrażenie, że argumenty, za pomocą których prowadzisz dyskusję, tak naprawdę nie istnieją. Twoje przekonanie tylko Ci się "śniło" i faktycznie szukasz problemu tam, gdzie go nie ma. Kiedy przez zachowanie innych zaczynasz wątpić w swoje obiektywne osądy i trzeźwą ocenę sytuacji, prędzej czy później zaczniesz czuć się zagubiona i przez nikogo nierozumiana.  Dlaczego ludzie zmuszają nas do takich stanów?

Techniki Gaslighting używają zwykle silnie psychiczne osoby, w celu osiągnięcia konkretnych celów poprzez skrajną manipulację. Jeżeli zauważyłaś, że w relacji z konkretnym człowiekiem odczuwasz jedynie pustkę, cierpienie i ciągłe zagubienie, możliwe że stałaś się ofiarą. Wmawianie nam, że nie jesteśmy w stanie ocenić sytuacji i całe otoczenie oprócz nas ma rację, prowadzić może do silnych stanów lękowych, a nawet depresji. Manipulantom chodzi o wywołanie całkowitego załamania u ofiary, co skutecznie ją osłabi.

Pochodzenie terminu 

Gaslighting w języku angielskim oznacza "podświetlanie". W psychologii termin ten zaczął być używany za sprawą filmu pod tym samym tytułem. Przedstawiał on historię małżeństwa, w którym mąż wmawiał żonie, że majaczy i powinna jak najszybciej udać się do specjalisty. Kobieta zaczęła wierzyć we własną chorobę i przepisała mężowi cały swój majątek... Znasz ten mechanizm? Może w Twojej rodzinie zdarzyło się coś podobnego?

Na co uważać? 

Jeżeli zauważyłaś, że ktokolwiek wprowadza Cię w zmieszanie, mówiąc że wyolbrzymiasz, kłamiesz i jesteś nadwrażliwa, reaguj w porę. Zanim ktokolwiek wzbudzi w Tobie wątpliwości dotyczące dowolnej sprawy, postaraj się wycofać z rozmowy i opowiedzieć o tym obiektywnej osobie z zewnątrz, która nie jest wmieszana w "gry" manipulanta. Zanim zaczniesz wierzyć we własne wizje, które pojawiły się w Twojej głowie poprzez zachowanie oprawcy, spójrz na całą sprawę "na zimno". Zastanów się, czy za troską o Twoje zdrowie psychiczne nie stoi dążenie do szybkiego osiągnięcia celu przez manipulanta.

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Czwartek 24.08.2017 (aktualizacja: 2017-08-24)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×