Jak inteligentni emocjonalnie ludzie radzą sobie z rozczarowaniem?

Nieszczęśliwe wiadomości i rozczarowania są przytłaczające. Okazuje się, że można stawić im czoła bez załamania. Zobacz, jak tego dokonać.

iStock-590054782 (1).jpg

Rozczarowanie jest emocją bardzo trudną do zniesienia, szczególnie jeśli każdy dzień przynosi złe wiadomości. Może wpłynąć na życie człowieka i całkowicie je zmienić. Potem pojawiają się te małe i irytujące myśli, które nie pozwalają funkcjonować normalnie. Współczesne, stresogenne otoczenie połączone z rozczarowaniem może spowodować kompletnie nieoczekiwaną reakcję. Oto sposoby radzenia sobie z rozczarowaniem, zaproponowane przez ekspertów.

Dopuść emocje 

Pozwól sobie na zawód. Może się okazać, że łatwiej osiągniesz spokój, kiedy pozwolisz sobie na bycie niespokojną podczas doznania szoku rozczarowania. Kiedy dostajesz złe wiadomości, pozwól im na zatonięcie. Następnie znajdź słowo, które opisuje Twoje uczucia i to, czego się boisz. Etykiety nadawane uczuciom, pomagają zrozumieć sens doświadczenia, które się przeżywa. Mów do siebie głośno i honoruj swoje emocje. Głębokie przeżywanie uczuć, pozwoli Ci podjąć decyzję o dalszym postępowaniu.

Zastanów się

Czy to, co przeżyłaś było faktycznie tak złe? Kiedy poczujesz pierwsze ciosy rozczarowania, zrób krok wstecz i oceń sytuację. Być może wydaje Ci się, że właśnie spotkała Cię najgorsza rzecz na świecie, ale pamiętaj, że emocjonalni ludzie mają też tendencję do dramatyzowania. Twoje uczucia z pewnością są prawdziwe i ważne do rozpoznania, jednak to, co myślisz i jak oceniasz daną sytuację, zaraz po jej wydarzeniu, nie zawsze jest prawdą. Kiedy skończy się początkowe zdenerwowanie, spróbuj spojrzeć obiektywnie na swoje problemy, abyś mogła oddzielić fikcję od rzeczywistości i zmniejsz negatywne emocje, które w Tobie drzemią.

Reaguj odpowiednio 

Choć nie masz wyboru, czy chcesz uczestniczyć w sytuacji, która Cię rozczarowała, czy nie, masz wiele możliwości wyboru reakcji na rozczarowanie. Możesz wybrać to, co zrobisz i powiesz. Spróbuj pogodzić się z rozczarowaniem, zanim przerodzi się w irytację, żal, zazdrość lub gorycz. Bądź dobra dla siebie i szanuj swoje emocje.

Nie duś się w negatywnej stronie rozczarowania

Jak każda emocja rozczarowanie ma swoje oblicza. Sekret radzenia sobie z rozczarowaniem to niedopuszczenie  emocji, które mogą doprowadzić do depresji i zniechęcenia do życia. Im dłużej dusisz w sobie rozczarowanie, tym bardziej prawdopodobne, że pozwolisz sobie na zniechęcenie, które może być trudne do przejścia, a także prowadzić właśnie do depresji. Spróbuj zrobić wszystko, aby negatywne emocje przerodziły się w emocje pozytywne, jak na przykład determinacja. To najlepszy sposób na przywrócenie sobie spokoju.

Unikaj niePOKOJU

Znajdź sposób, aby stres i lęki,  które w sobie gromadzisz miały ujście. Zacznij medytować, spacerować, słuchać muzyki podczas długich kąpieli lub oglądać komedie romantyczne. Twój ogólny stan stresu i nagromadzenie lęków sprawia, że powstaje dodatkowa warstwa wrażliwości i uniemożliwia spokojne reagowanie na rozczarowanie. Negatywny filtr narzucony na każdą życiową sytuację może być katastroficzny w konsekwencjach. Znajdź rzeczy, które Cię uspokajają, dzięki temu nie będziesz czuła końca świata, za każdym razem, kiedy staniesz twarzą w twarz z rozczarowaniem.

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Wtorek 03.01.2017 (aktualizacja: 2017-01-03)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×