Jak kochać mężczyznę z depresją?

Kochać kogoś, kto zmaga się z depresją to niełatwa sztuka. Należy pamiętać, że choroba ta rządzi się własnymi prawami, ale również, że każdy człowiek wybiera swoją własną ścieżkę szczęścia dlatego, ilekroć zwątpisz w Waszą miłość, pamiętaj o następujących rzeczach.

iStock-507846502 (1).jpg

Odpowiedzialność za szczęście

Partnerstwo polega na dzieleniu się na pół nie tylko szczęściem, ale i smutkiem. Co w sytuacji, kiedy smutek partnera staje się nieustępliwy? Nie możesz pomóc, ale czujesz, że musisz go przed tym ocalić. To naturalne, ale pamiętaj, że depresja w dużej mierze jest spowodowana brakiem równowagi chemicznej w mózgu i osoby nią dotknięte mogą przezwyciężyć ją wyłącznie samodzielnie. Jednak jeśli będziesz się starała jak tylko możesz, w końcu dostrzeżesz, że Twój wysiłek był zauważony i usłyszany, nawet jeśli nie przyniósł namacalnej poprawy.

Niechciana pomoc

Zmuszanie kogoś kto cierpi na depresję na zdecydowanie się na pomoc z zewnątrz, zanim będzie gotowy, może przynieść negatywne konsekwencje. Nawet jeśli nie możesz poradzić sobie z widokiem ukochanej osoby pod wpływem tak negatywnych emocji i widzisz, jak bardzo jest przytłoczona, pamiętaj, że to właśnie osoba dotknięta depresją jest jedyną osobą, która może zadecydować, kiedy i w jaki sposób zechce szukać pomocy.

To nie jest twoja wina

Być może partner z depresją będzie próbował podświadomie Cię skrzywdzić, ale pamiętaj, że to nie Twoja wina, że on choruje. Kiedy życie staje się chaotyczne i bolesne, osoby dotknięte depresją, mają tendencję do ranienia tych, których kochają najbardziej. To nie jest wymówka, jednak musisz wziąć pod uwagę, że huśtawka emocji, której nie kontrolują, zamienia się w krzywdzenie, ponieważ czują się niepewnie.

Przytulanie

To najlepszy sposób, w który możesz pomóc. Nie karz się za to, że wciąż nie wiesz, co zrobić, aby uszczęśliwić partnera z depresją. Naprawdę nie potrzeba wiele. Wystarczy, że go przytulisz. Depresja powoduje poczucie izolacji, nawet jeśli ktoś jest otoczony miłością. Im częściej będziesz przypominała mu o tym, że ma kogoś, komu na nim zależy, tym lepiej.

Walka ze smutkiem

Musisz wiedzieć, że Ty również będziesz musiała się z tym zmierzyć. Kiedy kocha się kogoś, kto walczy ze smutkiem, naturalną koleją rzeczy jest, że spływa on również na barki osoby. Będziesz na siebie zła i być może poczujesz, że nie jesteś zbyt dobra, aby mu pomóc. Jednak pamiętaj, że jego smutek nie jest odzwierciedleniem Twoich starań i Twojej wartości.

Przyszłość

Dla zdrowych ludzi planowanie przyszłości jest czymś zupełnie normalnym, jednak nie zapominaj, że osoba zmagająca się z depresją  nie zna pojęcia przyszłości, ponieważ dla niej przyszłość w ogóle nie istnieje. Depresja to burza, która szaleje wewnątrz człowieka i przesłania jakiekolwiek promienie pięknego życia w przyszłości. Jeśli Twój partner nie chce planować z Tobą wspólnej przyszłości, pamiętaj, że to nie Twoja wina, a tego, co dzieje się w jego umyśle.

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Wtorek 20.12.2016 (aktualizacja: 2016-12-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×