Jak odbudować zaufanie w związku?

Gdy coś sprawia, że zaufanie w związku znika, może wydawać się to niemożliwe do naprawienia. Jednak wiele par, które miały do czynienia z nieuczciwością, pokonały brak zaufania. Eksperci dzielą się krokami, które powinniście podjąć, aby powrócić na tor zaufania.

iStock-497095148 (1).jpg

Na związek można patrzeć przez różowe okulary i z dużą nadzieją na wspaniałą przyszłość, ale niestety nikt nie jest doskonały. Brak zaufania nie musi wiązać się koniecznie z przyłapaniem partnera na zdradzie. Zaufania może zabraknąć nawet po najmniejszym kłamstewku, które wprowadza zmianę w życie partnerów.

Oczywiście faktem jest, że wszystkie telefony, komputery, tablety, które dzisiejsze społeczeństwo ma przyklejone do głowy 24 godziny na dobę, może stać się jedną z możliwości, która oferuje nieczystą grę. Zatem jeśli Twoje zaufanie kruszeje, czy to za sprawą fizyczną, emocjonalną, nałogu lub czegokolwiek, co niszczy Wasz związek, zobacz, co na ten temat mają do powiedzenia eksperci. Jeśli chcecie pracować nad Waszą relacją, podejmijcie te kroki.

KROK PIERWSZY: KONFRONTACJA

Niewątpliwie musi dojść do osobistej konfrontacji. Wszystko po to, aby ocenić reakcję partnera. Bierze odpowiedzialność za to, co zrobił? Przeprasza, jest skruszony lub zdezorientowany? Nawet nie próbuj walczyć z nim za pomocą wiadomości email czy telefonicznie. Nie ma to najmniejszego sensu. Chyba chcesz podejmować decyzję o swojej najbliższej przyszłości, patrząc ukochanej osobie w oczy, a nie w ekran komputera?

Poza rozmową z partnerem z pewnością poczujesz niepowstrzymaną chęć dania upustu swoim emocjom, również przed przyjaciółmi lub rodziną. Spróbuj jednak ograniczyć dzielenie się emocjami do ludzi, którzy będą w tym razem z Tobą i dadzą Ci do tego bezpieczne miejsce, a nie zaleją prymitywnymi radami, które mogą tylko pogorszyć sytuację. Dodatkowo chyba nie chcesz siedzieć przy stole wigilijnym, przy którym wszyscy znają najbrudniejsze szczegóły z Twojego prywatnego życia? Bądź ostrożna. Uważaj, z kim rozmawiasz i ile mu mówisz.

Nieodzownym elementem utraty zaufania, poprzez nagłą sytuację jest chęć zemsty. Strzelenie wyrównującego gola. Nie wdawaj się w kolejny, szybki toksyczny związek, którego jedyną podstawą jest Twoja chęć zemsty.

KROK DRUGI: POKUTA

Jest to czas pełnej przejrzystości. Osoba, która dokonała wyboru zniszczenia zaufania między Wami (najdelikatniej rzecz ujmując), musi poświęcić trochę czasu na zrozumienie konsekwencji swoich działań. Łączy się to również z odpowiedzeniem na wszystkie pytania ukochanej osoby.

Jest to także czas, w którym potrzebujesz bardzo dużo wsparcia emocjonalnego. Odkrycie zdrady lub innych problemów wpływających na zaburzenie zaufania może spowodować spadek łaknienia, samooceny, a nawet, w bardzo krótkim czasie, doprowadzić do depresji. Partner powinien wykazać się cierpliwością, wsparciem i dać Ci poczucie komfortu psychicznego. Tak, pomimo tego co zrobił, powinien dać Ci czas.

Krok trzeci: budowanie nowych relacji

Po upływie odpowiedniego czasu, w miarę możliwości staraj się zbliżać do swojego partnera, budując wspólnie poczucie normalności i bezpieczeństwa. Nie chodzi o to, abyś zaufała mu z dnia na dzień, ale jeśli oboje chcecie walczyć o związek, na początku wystarczą małe kroki - oglądanie filmu w milczeniu lub śniadanie przy jednym stole. Siedzenie obok siebie nic nie kosztuje, a konto pozytywnych, malutkich emocji, wzbogaca się. 

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Sobota 17.12.2016 (aktualizacja: 2016-12-17)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×