Jak okiełznać zazdrość w związku?

Nawet najsilniejsze związki mogą nie przetrwać ukąszeń zazdrości. Warto, aby walczyć z nią już w zalążku, zanim naprawdę stanie się problemem. Zazdrość ma to do siebie, że nawet jeśli pochodzi ze strony jednego partnera, to dwoje musi nad nią pracować. To nieustająca walka z zaufaniem, niepewnością i wątpliwościami, których nie da naprawić się w godzinę. Na szczęście są sposoby, aby zapobiec całkowitemu zniszczeniu.

iStock-521272412.jpg

Porzuć obawy

Podtrzymywanie przy życiu zmartwień i dolewanie oliwy do ognia kłótniami, w szybkim czasie zasieje spustoszenie w związku. Jak rozwiązać towarzyszące wątpliwości skoro tak trudno jest rozmawiać bez nerwów i osądzania? Jeśli Ty i Twój partner żyjecie w zdrowej relacji, powinniście być w stanie dyskutować o rzeczach, które drugiej osobie przeszkadzają. Porozmawiajcie szczerze i porzućcie wątpliwości, to pozwoli odetchnąć Wam obojgu.

Pracuj nad sobą

Zazdrość pochodzi z wnętrza, więc jak najszybciej powinnaś dowiedzieć się, jakie jest jej źródło. Poznanie przyczyny niepewności umożliwi Ci pracę nad nieufnością. Chyba nie chcesz sabotować związku irracjonalnymi wnioskami? Twoja pewność siebie i poczucie własnej wartości sprawią, że będziesz pewniejsza również partnera.

Intymność

To gwarancja, że związek nie popadnie w marazm. Uczucie zazdrości będzie rosło w siłę, jeśli oboje nie poświęcicie sobie wystarczająco dużo uwagi. Seks jest oczywiście jednym ze sposobów utrzymania intymności, ale nie bójcie się eksperymentować z miłymi gestami i romantycznymi randkami. Brak intymności powinien być czerwoną flagą dla każdego związku.

Przypominajcie sobie, jak Wam zależy

Nawet jeśli Wasz związek trwa lata, ważne, aby nie zapominać o okazywaniu miłości. Nie zakładaj, że Twój partner wie, ile dla Ciebie znaczy. Poszukajcie nowych sposobów na okazywanie wzajemnej czułości. Nie pozwólcie, aby związkiem zawładnęła rutyna. Dzięki temu przetrwacie nawet najbardziej szorstkie czasy.

Nadinterpretowanie

Nie pozwól, aby Twoja głowa z dnia na dzień wypełniała się coraz to bardziej irracjonalnym myśleniem. Zadaj sobie pytanie, czy rzeczywiście masz powody do nieufności. Jeśli nie, skup się na swoim związku, a nie na niepewności.

Zaufaj sobie

Jeśli związek nie ma silnego fundamentu, to tylko kwestia czasu, aż runie. Oczekiwanie, że relacja będzie funkcjonować poprawnie bez zaufania, jest nie na miejscu. Zazdrość i zaufanie idą w parze. Im więcej zaufania i pewności, tym mniej niepewności i zazdrości

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Sobota 15.04.2017 (aktualizacja: 2017-04-14)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×