Jak rozpoznać przemoc psychiczną w związku?

Być może nawet nie czujesz, że jesteś ofiarą przemocy psychicznej. Jak to sprawdzić? Wystarczy, że odpowiesz sobie na kilka pytań....

znecanieee.jpg

Twój partner kontroluje każdy Twój ruch? Każe tłumaczyć się z wydatków i sprawdza, z kim rozmawiasz przez telefon? Gdzie tak naprawdę zaczyna się emocjonalne nadużycie i jak je rozpoznać?

Przemoc psychiczna jest bardzo skomplikowana i trudno od razu zauważyć, że partner ją stosuje. Osoby, wobec których stosuje się przemoc, zazwyczaj nieświadomie zaczynają wykonywać kolejne "rozkazy" oprawcy, tylko po to, żeby w związku zaczęło być normalnie i spokojnie. Wydaje im się, że to zwyczajny kompromis, na który przecież zasługuje ukochany... Zazwyczaj zmieniają także swoje poglądy i przyzwyczajenia, nie chcąc narazić się na krytykę. Ofiara odczuwa zazwyczaj ogromne wyrzuty sumienia spowodowane bezsilnością wobec kolejnych, coraz dziwniejszych oczekiwań partnera. Skutki takiego stresu mogą być opłakane- prowadzą zazwyczaj do utraty poczucia własnej wartości i depresji. Jak rozpoznać, że Twój partner znęca się nad Tobą? Musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Jak objawia się przemoc psychiczna?  

Przede wszystkim zastanów się, czy Twój partner kontroluje Cię w wolnym czasie. Jeśli przyjeżdża po Ciebie do koleżanki tylko po to, żeby sprawdzić czy na pewno go nie oszukujesz, powinna zapalić Ci się czerwona lampka. Jeśli partner ma problem z tym, że wychodzisz do pracy, co chwilę dzwoni i sprawdza, gdzie jesteś, oznacza to, że macie poważny problem. Jeśli ustawicznej kontroli towarzyszy także poniżanie i krytyka, najwyraźniej stałaś się ofiarą znęcania. Jak sobie z tym radzić?

Musisz jak najszybciej zrozumieć, że problemy, które Cię dotykają, nie powinny być dla Ciebie powodem do wstydu. Porozmawiaj o nich z przyjaciółmi, mamą czy psychologiem. To Twój partner zawinił, nie Ty. Jeżeli mimo wszystko nie chcesz rezygnować ze związku, powinniście jak najszybciej udać się na terapię. Jeśli jednak doszło między Wami do rękoczynów, bardzo możliwe, że jedynym rozwiązaniem będzie rozstanie. Pamiętaj, że nawet jeśli na początku wydaje Ci się, że nie dasz sobie rady jako singielka, z czasem poczujesz, że zrobiłaś dla siebie coś wspaniałego. 

Zdjęcie: iStock